Náměstím nejprve složitě projížděly tramvaje. “Mohli alespoň odklonit dopravu,“ stěžovala si starší žena. Podle řečníků Holešovské výzvy státní instituce ani média o tuto akci neprojevily zájem. “Když jsme se vás snažili svolat, média odmítla spolupracovat a tuto akci medializovat. Pouze ParlamentníListy.cz se dnes ozvaly a projevily o akci zájem,“ hřmělo z pódia.
Na pódiu vystoupilo několik zástupců skupin, které se cítí znevýhodněné, zdravotně postižení a senioři. Za handicapované vystoupila Marcela Novotná, která je na vozíku: “Je to hnus, co se tady děje. Jsem zdravotně postižená, ale celý život pracuji. My nejsme paraziti, jsme také lidé,“ křičela. Za zdravotně postižené promluvila ještě Andrea Komárková: “Zdravotně postižení od ledna 2012 nemají žádná práva. Všeobecně se to neví, ale Česká republika letos odmítla ratifikovat v úmluvě OSN práva zdravotně postižených.“ Představitelé Svazu důchodců zase provolávali: “Žádáme odstoupení Klause, Nečase a dalších spoluviníků.“
Politici ani nevědí, kolik stojí chleba
Mluvčí Holešovské výzvy Jihomoravského kraje Eva Récová pro ParlamentníListy.cz uvedla: “Vládní činitelé jsou za dvacet let působení ve vrcholové politice, kde si jen mění křesla, naprosto odtrženi od reality. Nechápu, jak může dělat důchodovou a sociální reformu někdo, kdo ani neví, jaké jsou ceny základních potravin. Viz. pan Kalousek v Hydeparku: chléb asi 15 korun, mléko asi 10 až 12 korun, máslo asi dvacet korun atd. To považuji za naprostý výsměch občanům, kteří nemají na jídlo, léky a základní životní potřeby.“ Récová věří, že protestní akce změní postoj vlády.
- ParlamentníListy.cz podrobně informují o Holešovské výzvě
Vláda se nebojí. Vždyť také nemá proč
Vládu zřejmě nechávají demonstrace klidnou. “Žijeme v demokratické zemi, lidé mají právo svobodně vyjádřit svůj názor,“ řekl ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí vlády Michal Schuster.
Politolog Martin Bastl se jeho klidu nediví: “Dokud nebude demonstrovat více než 50 tisíc lidí, tak se nic nezmění. Ve mně, jako v politologovi, vzbuzují pochyby (organizátoři podobných iniciativ - pozn. redakce), že by byli schopní uvést do chodu fungující organizaci, přijmout společný program, který by oslovil širokou veřejnost,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Bastl.
Lidé mohli během čtvrtečního večera vyjádřit svůj nesouhlas s vládou podpisem petičního archu na Náměstí Svobody. Druhou příležitost k podpisu budou mít opět na stejném místě v pátek od 16 hodin.
- Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová