Druhý muž Karviné: Těžaři chtějí těžit. A nám stát nepomáhá

15.05.2012 19:29 | Zprávy

Náměstek primátora Karviné Petr Bičej (ČSSD) převzal cenu nejkačka.eu pro regionální knihovnu Karviná, která v letošním roce zvítězila jako nejzajímavější projekt realizovaný za peníze z Evropské unie v Moravskoslezském kraji. V soutěži Regionální rady Moravskoslezsko nejkačka.eu pro karvinskou knihovnu hlasovalo 1771 lidí. Karvinská knihovna předstihla v soutěži Střední průmyslovou školu v Bruntálu, kde za evropské peníze získali nové vybavení. Pro školu v Bruntále hlasovalo 1200 lidí.

Druhý muž Karviné: Těžaři chtějí těžit. A nám stát nepomáhá
Foto: karvina.cz
Popisek: Karviná

Jak Petr Bičej řekl pro ParlamentniListy.cz, supermoderní karvinská knihovna, jejíž modernizace přišla na 89 milionů korun, není jediným projektem, který město realizuje za peníze Evropské unie. Připomněl letos realizovaný Integrovaný plán rozvoje měst. „V rámci něj se revitalizuje celá takzvaná sociálně vyloučená lokalita v Karviné 6. To je také všechno realizováno z evropských peněz, my si na ty peníze saháme opravdu velmi intenzivně,“ řekl Bičej.

ParlamentníListy.cz zajímalo, zda to má vůbec smysl, když má být Karviná díky zásobám černého uhlí v příštích letech poddolována. „Karviná se rozhodně celá nepodkope, bavíme se o jedné okrajové části Karviná-Staré město. My jsme před jedním takovým rozhodnutím, Karviná neříká ne poddolování té části města, protože chce zachovat určitý přijatelný ekonomický rozvoj města. Uvědomte si, že z Karviné pracuje 3800 občanů v OKD, dalších zhruba 11 000 navazujících pracovních míst je v regionu a zaměstnanci OKD nám do Karviné přinesou 2 miliard korun ve výplatách. Zakázat to, to by byl neskutečný pokles. Takže my jsme samozřejmě v takovém určitém pnutí, kdy nás netěší, že těžaři chtějí těžit pod Starým městem, nicméně hledáme nějaký kompromis. A město říká, zkuste se domluvit. Pokud se domluvíte fajn. Pokud se nedomluvíte, bohužel, těžit se nebude,“ vysvětlil náměstek karvinského primátora Bičej.


Nechceme házet klacky pod nohy těžařům


Podle něj město nechce házet klacky pod nohy ani těžařům, ani občanům, kteří jsou pro těžbu a chtějí si zachovat svá pracovní místa. „Teď je podle horního zákona skutečně na těžařích, aby se domluvili se všemi vlastníky nemovitostí v té dotčené lokalitě. Až pokud se domluví se všemi, až potom město řekne OK, s námi se domluvíte taky. Až když se domluví samozřejmě také s průmyslovou zónou, to znamená s těmi firmami, které na půdě zóny podnikají, tak teprve potom město řekne ano. Pokud se s nimi nedomluví, tak se prostě těžit nebude. To je velice jednoduché,“ zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Bičej.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…