Karlovarský magistrát se přitom snaží všemožně kvalitu ovzduší zlepšit. Například jako jedno z prvních měst u nás chce zavést nízkoemisní zóny pro vjezd automobilů do města, díky lázeňskému statutu zde již v lázeňském území platí velmi přísná omezení i pro zásobování a taxíky. Přesto všechno však stále rostoucí doprava leckdy Vary doslova dusí. Není žádným tajemstvím, že světoznámým lázeňským místem denně projedou tisíce kamionů, směřujících na západ.
Velká neznámá
Náměstek primátora, doktor přírodních věd Jaroslav Růžička (NEZ), který se i ve své profesi dlouhodobě věnuje životnímu prostředí, si problém velmi dobře uvědomuje, ale zároveň zdůrazňuje, že měřící stanice vůbec nezjišťuje hodnoty v přísně chráněném lázeňském území:
„Automatická měřící stanice je umístěná u Dolního nádraží, což je jedno z nejfrekventovanějších dopravních míst. Tam je to opravdu špatné. Zjištěné hodnoty vypovídají pouze o znečištění podél frekventované komunikace, ale nezohledňují, jaké je ovzduší v lázeňském území. Jednáme nyní
s hydrometeorologickým ústavem, že tuto stanici přesuneme do čtvrti Drahovice.“
Na náš dotaz, proč se tedy ani po případném přesunu stanice nebudou měřit hodnoty znečištění přímo v lázeňském území a kvalita vzduchu zde zůstane velkou neznámou, slibuje: „Snažíme se o to. Požádali jsme nyní o dotaci ve výši dvou milionů korun na zřízení měřící stanice přímo v Dvořákových sadech. Věříme, že čísla zde budou výrazně nižší, podstatně totiž omezujeme dopravu. Jediný problém nám zde způsobují četné lokální zdroje topení. To je i důvod, proč je Sokolov „čistější“. Většina objektů je tam totiž napojena na centrální zdroj tepla,“ vysvětlil Růžička ParlamentnímListům.cz.
Jáchymov to neřeší
Zatímco Karlovy Vary dusí doprava, další mezinárodně proslulé lázeňské místo, Jáchymov, doslova otravují samotní místní obyvatelé. Kdo městem projíždí do sousedních horských středisek, nemůže přehlédnout černý dým, valící se z komínů domů, umístěných podél cesty. Podle místostarostky Jáchymova Ingeborg Štikové (ODS) však na radnici hodnoty znečištění vůbec neznají: „Žádnou měřící stanici zde nemáme, nikdo si na nic nestěžuje,“ říká a odkazuje nás na vedoucího odboru životního prostředí Pavla Vacatu: „Loni jsme řešili jenom dvě stížnosti, myslím ale, že od jedné osoby. Ta nás upozorňovala, že sousedi pálí v kamnech všechno možné. Není však v našich silách zjistit, co lidé pálí a nepálí. Slušně zazvoníme a zeptáme se, to je tak všechno, co můžeme učinit,“ konstatuje úředník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová