Lež v pravoslavné církvi. Existuje podezření z trestné činnosti

03.07.2013 19:31 | Zprávy

REPORTÁŽ Vydírání, vyhrožování, omezování osobní svobody, pomluva nebo šikana zaměstnanců. To je výčet trestných činů, kterých se možná dopouští nynější vedení Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Alespoň toho se obává jedna z pravoslavných věřících, která ve středu přicestovala do Vilémova na Olomoucku, aby na toto podezření z porušování právního řádu ČR upozornila posvátný synod (shromáždění biskupů), jenž zde zasedal.

Lež v pravoslavné církvi. Existuje podezření z trestné činnosti
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pravoslavná věřící s trestním zákoníkem pro představitele církve

Do Vilémova na Olomoucku, kde sídlí Cyrilometodějské Gorazdovo středisko duchovních setkání a monastýr Zesnutí Přesvaté Bohorodice, se ve středu sjeli čelní představitelé československé pravoslavné církve, aby zde projednali mimo jiné nová obvinění na vladyku Kryštofa, který v důsledku medializace obvinění z porušování mnišských slibů letos 12. dubna odstoupil z pozice pražského arcibiskupa a metropolity českých zemí a Slovenska, jak sám tvrdí, pro jednotu církve. Po jeho odstoupení byla první obvinění samotnými svědky odvolána a přidaná nová obvinění nebyla dokázána, protože žádný církevní soud se nekonal a nebyly předloženy žádné nezpochybnitelné důkazy.

Snaha chopit se moci

Místní pravoslavná církev ale v tuto chvíli vůbec není jednotná. Na základě informací ParlamentníchListů.cz, které tento případ podrobně sledují, totiž uvnitř církve dochází k řadě podivností s cílem chopit se moci a převzít kontrolu nad 1,2 miliardami korun z církevních restitucí. I proto měl být podle důvěryhodných zdrojů naší redakce vladyka Kryštof odstraněn na základě obvinění, která byla posléze odvolána samotnými svědky. Církev je tak v tuto chvíli již tři měsíce bez svého nejvyššího představitele.

Možné porušování právního řádu ČR

K dalším manipulacím a zastrašování pak dochází i vůči řadovým duchovním, případně věřícím, kteří požadují konání v souladu s platnými právními předpisy. Nejen, že se v této souvislosti mluví o porušování církevního práva, ale dokonce o podezření z možného porušování českého právního řádu. Právě na to přijela upozornit synod jedna z pravoslavných věřících a poradkyně zabývající se projektovým poradenstvím, kterou se konkrétně hodonínský biskup Jáchym pokoušel již měsíce před vypuknutím celé medializace manipulovat nesmyslnými pomluvami metropolity Kryštofa.

„Důkazy, které se objevují v médiích a které si mezi sebou sdělují věřící i duchovní, nasvědčují závažnému podezření, že se po dobu mnoha měsíců a opakovaně dopouští úzká skupinka v současném vedení církve, reprezentovaná zejména správcem pražské eparchie a statutárním zástupcem církve Markem Krupicou, ředitelem eparchiální rady Jaroslavem Šuvarským, hodonínským biskupem Jáchymem a arcibiskupem michalovsko-košickým Jurajem, trestných činů vůči občanům ČR a vůči osobám, kteří se na území republiky legálně zdržují,“ jak sdělila tato osoba.

Naše redakce má také k dispozici e-mailovou korespondenci mezi dočasným správcem eparchie Markem Krupicou a duchovními, která takové vydírání dokazuje. Marek Krupica, přestože sám není biskup, tak mění bez kolektivního rozhodnutí rady příslušné církevní obce obsazení duchovních v chrámech a správu chrámového majetku a údajnou neposlušnost k jeho osobě trestá odnětím práva sloužit. Metropolitní správce arcibiskup Simeon, který by taková rozhodnutí měl jakožto vysvěcený biskup minimálně potvrzovat, o nich neví a naší redakci sdělil, že Praha jedná samostatně bez jeho vědomí.

Vyhrožování kněžím

Například ukrajinským duchovním, kterých je v církvi velké množství a kteří mají na základě pracovního poměru v církvi udělené povolení k pobytu, je vyhrožováno, že neuposlechnou-li současné vedení, přijdou o práci a budou tak muset zpět na Ukrajinu. (více čtěte zde). Někteří duchovní už museli proto svá místa opustit. „Vzniká zde podezření, že tak dochází k vydírání, vyhrožování, omezování osobní svobody, narušování osobních práv. Za takovéto trestné činy, pokud jsou prokázány, je sazba 2-8 let odnětí svobody a protože se to v tomto případě zřejmě děje organizovaně, sazba může být i dvojnásobná,“ jak stojí v Trestním zákoně ČR.

„Kněží, kterým je vyhrožováno, jsou navíc zaměstnanci církve a tato církev je státem financovaná organizace, takže je tu ještě podezření na plošnou šikanu zaměstnanců ve státní organizaci,“ dodává věřící s tím, že když Jana Nagyová sledovala zaměstnance z pozice šéfky sekretariátu premiéra, je to právnicky obdoba téhož, jako v pravoslavné církvi probíhající šikana kněžích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…