Stále rostoucí počet rusky hovořících obyvatel se nyní snaží pečovat o sochy ruských osobností, umístěných v lázních. Radní neví, zda dřív řešit jejich požadavky nebo petici občanů na přejmenování jedné z ulic po prezidentu Havlovi.
V lázních ještě zdaleka nevyšuměl skandál kolem záměru zdejší ruské menšiny postavit na kolonádě sochu cara Petra Velikého a na světě je další podobná patálie. Konšelům dělá nemalou potíž fakt, že si návštěvníci města z rusky hovořících zemí pletou sochu prezidenta Masaryka
s Leninem.
Při podrobnějším zkoumání sochy, umístěné na třídě TGM, se jim ale vůbec nelze divit. Kromě nápadné podoby hraje svoji roli též skutečnost, že Leninova socha stála v Karlových Varech déle než pomník Masaryka, téměř pětatřicet let. Socha jako socha, říkají si lidé. Zatímco ruská klientela lázní zde klade svíčky Leninovi, v prosinci tu zase místní obyvatelé uctívali památku zemřelého exprezidenta Havla.
Kdo za to může?
Rozhodně ale nejde o trapas nový. Mnohem větší poprask vyvolalo samotné odhalení sochy TGM v roce 2007. Již tehdy se mnozí podobě našeho zakladatele státu s ruským vůdcem škodolibě smáli. A někteří občané se nebáli nahlas protestovat. Ti, co bydlí na hlavní třídě, nelibě nesou, že denně musí sledovat, jak se u fotky váženého českého prezidenta fotí ruští turisté v domnění, že jde o jejich světoznámou postavu. Možnost takového omylu přiznává dokonce i samotný náměstek primátora Jiří Klsák (KOA): “Připouštím, že jistá podoba, hlavně ve tváři, se tam dá najít, svěřil se s šibalstvím sobě vlastním novinářům.“
Ale přesto se nic nezměnilo, jen se kolem nešťastné sochy čas od času rozvíří nějaké pozdvižen a Masaryk coby Lenin se vesele dál objevuje na fotografiích z Karlových Varů. Tento týden dokonce kdosi na podstavec umístil nápis V. I. LENIN a vyvolal tak novou vlnu vášní a mediálních senzací. Objekt se má proto v brzké době dočkat označení, které prý vyloučí záměnu. Vedení město jej přitom slibovalo již loni na jaře, nedokázalo se však zatím dohodnout s autorem díla, sochařem Janem Kotkem. Také na jeho hlavu se snáší hodně kritiky. Jeden ze zdejších pamětníků, který si nepřeje být jmenován, je toho názoru, že na vině je právě autor.
“Leninovu sochu dělali machři, v čele s národním umělcem, profesorem Laudou. Nikdo si ji nikdy s nikým nespletl. Nemůžeme se smát turistům, že jsou hlupáci a nepoznají, kdo tady vlastně stojí. To není jejich chyba.“
Bouře ve sklenici vody
Shodou okolností řešila tento týden rada města také žádost ruské společnosti Tinowa group zřídit v Karlových Varech „Park soch významných pacientů“. K těm, mimochodem, vedle zmiňovaného cara Petra Velikého, patří i T.G. Masaryk, coby návštěvnický rekordman. Lenin naopak ve Varech nikdy nebyl. Ve Varech již existují sochy mnoha slavných hostů, například Gagarina. Jeho rychlý
porevoluční odsun na smetiště dějin, kde skončil s Leninem i Stalinem, vzbudil vlnu nevole ruské strany. A tak se aspoň první kosmonaut světa vrátil na výsluní, nyní vítá návštěvníky zdejšího letiště.
Většina lidí ovšem problém, kdo je kdo, moc neřeší. Když loni vypukl podobný poprask kvůli plánu umístit na kolonádu sochu cara, ParlamentniListy.cz nakonec zjistily, že v Karlových Varech již ta jeho dávno stojí. A bez humbuku!
Skvělá reklama
Někteří místní lidé se navíc domnívají, že tyto mediální vlny jsou dobrou propagací města. Například historik a zastupitel Stanislav Burachovič (KOA) se netají názorem, že to Varům dokonce prospívá: “Soch a pamětních desek není nikdy dost. Sláva jim, jsou svědectvím významnosti místa
a skvělou reklamou,“ řekl ParlamentnímListům.cz. A nejspíše má pravdu. Kvůli absurdní záměně
Masaryka s Leninem se zase Vary poněkolikáté dostaly do hlavních zpráv. I když jde o notně obehranou senzaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová