DSSS, která využila toho, že vedení původní Holešovské výzvy (HV), která vznikla vloni v prosinci, nenechalo zaregistrovat její název ani sdružení, v tuto chvíli sbírá trumfy. „Samozvaný „rušitel“ všech politických stran Slávek Popelka přišel o další registraci. Počátkem dubna si nespokojenci s praktikami vedení neregistrované iniciativy Holešovská výzva založili u ministerstva vnitra řádné občanské sdružení pod shodným názvem. Nyní se tato značka objevila i v evidenci ministerstva kultury – sdružení totiž bude vydávat stejnojmenné noviny,“ informuje na stránkách Holešovské výzvy, jež si nechala zaregistrovat počátkem dubna DSSS Jiří Štěpánek, mluvčí této iniciativy.
A jeho slova potvrdilo i ministerstvo kultury. „Periodikum Holešovská výzva bylo zapsáno do evidence ministerstva kultury 19. dubna 2012. Vydavatelem je občanské sdružení Holešovská výzva,“ sdělila úřednice ministerstva. Výpis z evidence si lze ověřit i na jeho oficiálních internetových stránkách.
Rozbijí Holešovskou výzvu jen boj o moc?
Zdá se tedy, že ran na bedra původních zakladatelů a těch, kteří by rádi v myšlence pokračovali i za cenu změny názvu, přibývá. O to bolestivější je, že neshody rozbíjejí samotnou Holešovskou výzvu, která de facto dnes už jako by neexistovala, tím, že se řada lidí odmítla přidat k nově vzniklému Holešovskému hnutí 2012. Důvody si lze domýšlet. Jde o hru o zásluhy, ješitnost, falešnou hrdost, nekritičnost ke svým schopnostem? Úsudek nechávají ParlamentníListy.cz na čtenáři. Proto, aby se přeci jen i laik mohl lépe orientovat a mohl se objektivně rozhodnout, přinášejí alespoň základní fakta.
Web původní Holešovské výzvy
Web Holešovské výzvy "ukradené" Dělnickou stranou sociální spravedlnosti
Holešovská výzva na sebe poprvé upozornila svým obsahem vloni v prosinci. Oslovila tisíce lidí, poté, co o ní informovaly jako jediné v zemi ParlamentníListy.cz, šířily se z velké části sympatie k ní skoro lavinovitě. Na rozdíl od jiných protestních iniciativ, přinášela něco jiného. Chtěla sjednotit všechny iniciativy a sdružení, neměla žádné politické krytí a získávala si raketově lidi po celé České republice.
U zrodu Holešovské výzvy stály tisíce sympatizantů
To, že se proti ní objevily i kritické hlasy většinou z řad některých pravicově smýšlejících osobností, sympatizantům nevadilo – ba naopak, nahrávalo to další. První zásadní rozkol bylo možné zaznamenat na konci ledna – na megakonferenci, na které mělo dojít k zásadnímu ustanovení toho, jak dále bude Holešovská výzva vystupovat a pokračovat. Tehdy došlo k rozkolu mezi Slávkem Popelkou a Václavem Princem – údajně kvůli tomu, že Václav Princ chtěl na konferenci pozvat zástupce ČSSD a KSČM. Ať už byla pravda na straně toho, či onoho, jisté je, že Princ byl po této konferenci z vedení vyloučen. A to i přesto, že opakovaně připomínal, že to byl právě on a nikoli prý Slávek Popelka, kdo Holešovskou výzvu vytvořil. Spolu s Princem odešlo i několik dalších osobností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová