Nadace Charty 77 se pře s knihovnou o udílení ceny Václava Havla

16.02.2012 20:58 | Zprávy

Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla vedou spor o udělování zamýšlené Havlovy mezinárodní ceny, předseda správní rady a zakladatel nadace František Janouch a šéf knihovny Martin Palouš si budou své pozice vyjasňovat v březnu. Janouch dnes ČTK telefonicky ze Stockholmu řekl, že Havlovo jméno u ceny by mělo být spojeno s Nadací Charty 77, neboť Charta 77 hrála velkou roli v jeho životě a on naopak v jejím.

Nadace Charty 77 se pře s knihovnou o udílení ceny Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel: Devátý prezident Československa, první prezident České republiky

Vytvoření ceny ohlásili po prosincové smrti prezidenta Havla jak Janouch, tak knihovna. Zástupce knihovny Pavel Hájek nedávno pro Právo uvedl, že "je to koordinovaná snaha". "Není to tak, že bychom jeden o druhém nevěděli," řekl listu.

Palouš v prohlášení pro ČTK uvedl, že v lednu správní radě knihovny předložil dvě ochranné známky a návrh statutu ocenění. "Cenu jsme koncipovali na bázi spolupráce pěti spřízněných institucí - Knihovny Václava Havla, Nadace Charty 77, Nadace Vize 97, společností Forum 2000 a Člověk v tísni. V brzké době hodláme svolat setkání jejích zástupců a rádi bychom do tohoto projektu zapojili též renomované osobnosti ze zahraničí," sdělil Palouš.

Janouch prosazuje zaštítění mezinárodní ceny nadací. "Já s nimi budu přirozeně jednat, ale myslím si, že cenu má udělovat Nadace Charty 77, aby se s ní Havlovo jméno spojovalo," zdůraznil Janouch. Dodal, že úmysl projednal s vdovou Dagmar Havlovou.

Knihovna nemá žádné zkušenosti

Podle Janoucha hrál Havel významnou úlohu v nadaci i v Chartě 77, tudíž by udělení ceny ze strany nadace bylo i historicky správné. "Knihovna ne tak docela chápe, co to vše obnáší," řekl s tím, že nadace má zkušenosti s udělováním Ceny Toma Stopparda, Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Františka Kriegla a Ceny Josefa Vavrouška. Udělování Havlovy ceny Havlovou knihovnou označil Janouch za "tautologii" (opakování, důkaz dokazovaným).

Knihovna nedávno uvedla, že je vykonavatelem havlovského odkazu, který nese Havlová. Instituci, která byla v roce 2004 založena po vzoru podobných institucí v USA, sponzoruje podnikatel Zdeněk Bakala. Knihovna shromažďuje různé materiály o zesnulé hlavě státu. Instituce by měla převzít také některé činnosti, které vykonávala Havlova kancelář.

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem z pověření mluvčích Charty 77. Nadace uvádí, že posléze po pádu komunismu přinesla charitu na území tehdejšího Československa. "Byla opravdovým průkopníkem v této oblasti, protože za sebou měla více než dvanáctiletou práci v emigraci, ve Švédsku, kde František Janouch nadaci založil," zmiňuje. Charta 77 byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv. Havel, tehdy disident, byl jedním z mluvčích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…