Čtěte více:
- Drobil zvažuje odchod z politiky: Nemůžu dělat věci naplno
- Klausovi nikdy nezapomenu, že se mě zastal, děkuje Drobil
„Od prosince se mně podsouvá, že jsem vyzýval pana Michálka, aby zničil nahrávku svého rozhovoru s panem Knetigem a jako úplatek nabízel pozici náměstka. To je neuvěřitelná manipulace. Já jsem do 13. prosince o této nahrávce nic nevěděl, neznal jsem její obsah, stejně jako jsem neznal obsah žádné jiné nahrávky, která by vůbec naznačovala trestněprávní chování jakékoli osoby," dodal Drobil.
- Vše ke kauze Drobil
Byla by ho škoda
Řada politiků ODS si myslí, že by byla škoda, kdyby z politiky odešel. „Pavel Drobil je schopný a racionálně uvažující člověk, kterého podporuji. Je to jeho osobní rozhodnutí. Uvítal bych názor pana premiéra," řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu Jan Bauer. ParlamentníListy.cz se sice pokusily oslovit premiéra a předsedu ODS Petra Nečase, ten však nereagoval. Ale již ve chvíli Drobilovy rezignace prohlásil, že pokud se očistí, tak s ním počítá.
„To je výlučně jeho osobní rozhodnutí. Myslím ale, že by jej byla škoda," uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Zahraničního výboru David Vodrážka.
Podrobná analýza kauzy:
- Kauza Drobil nebo kauza Michálek? Víme, jak to tenkrát bylo
- Michálkův náměstek ukázal dokumenty. Kauza je výmysl, říká
Podobný názor má i ministr obrany, místopředseda strany a senátor Alexandr Vondra, podle něhož to je čistě osobní rozhodnutí. „Jako ministra i poslance jsem ho vždy vnímal jako erudovaného pravicového politika a jeho úplný odchod z politiky bych proto viděl jako ztrátu pro ODS," dodal Vondra.
Postavit se diktátu médií
„Pavel Drobil by měl samozřejmě zůstat. Budou-li politici muset odejít po každé, navíc neprokázané, mediální kauze, budou nám vládnout novináři, respektive majitelé novin," míní senátor Tomáš Jirsa. "Dle mého názoru by měl v politice zůstat a své jméno očistit, i když chápu, že pokud se tato kauza táhne takto dlouho s podivnými úniky informací, na optimismu to zrovna nepřidá," myslí si poslanec Radim Jirout.
Poslanec Aleš Rádl se domnívá, že se má jednat čistě o rozhodnutí Drobila. „Pokud má ale pocit, že je navzdory tlaku, kterému je v osobní rovině vystaven, schopen účinně dál prosazovat nějakou obecnou vizi uspořádání společenských poměrů, která mu byla motivem ke vstupu do politického prostoru, tak by v tom měl pokračovat," doplnil poslanec.
Pro předsedu pražské ODS a šéfa zdravotnického výboru sněmovny Borise Šťastného byl Drobil vždy symbolem schopnosti a pracovitosti. „Je to jeho rozhodnutí a lze mu rozumět. Nicméně mě to mrzí. Pavel Drobil bral politiku nikoli jako profesi, ale jako službu veřejnosti, protože na rozdíl od jiných, vždy byl ekonomicky nezávislý," sdělil redakci ParlamentníListy.cz Šťastný.
„Národní hrdina" Michálek
„V situaci, kdy je pan Michálek považován málem za národního hrdinu, chápu, že pan Drobil ztrácí chuť se pořád očišťovat. Nikdo se nezajímá o roli Michálka a Knetiga. Rozhodnutí pana Drobila je jeho věcí a nemohu mu radit," řekla ParlamentnímListům.cz místopředsedkyně Senátu Alena Palečková.
Čtěte také: Byznysmeni dali práci Michálkovi. Temné spiknutí, vypálil Benda z ODS
Podobně poslankyně Zdeňka Horníková nechce mluvit za Drobila a bude respektovat jeho rozhodnutí. „Je příliš mladý a zároveň schopný na to, aby si kazil život špatným nebo nátlakovým stranickým rozhodnutím. Tentokrát je to čistě na něm a já mu držím palce, aby se rozhodl správně. Na jiný názor se necítím," reagovala pro server ParlamentníListy.cz poslankyně.
Bojovat a své jméno očistit
Poslanec Jan Pajer také ponechává celou věc na Drobilovi. „Věřím, že poslední půlrok pro něho musel být velice psychicky vyčerpávající a tomu přisuzuji jeho úvahy o odchodu z politiky. Za mou osobu ovšem chci říci, že by to byla škoda a má-li ještě nějaké síly, tak by měl zůstat, bojovat a své jméno očistit," myslí si Pajer.
Senátorka Veronika Vrecionová také míní, že odchod, či setrvání je čistě na Drobilovi. „Z lidského pohledu chápu, pod jakým byl a je on i jeho rodina. Myslím, že by bylo lepší, pokud by se celý případ dostal až k soudu, který by Pavla Drobila očistil. Na zastavení vyšetřování ale Pavel Drobil neměl vliv. Myslím, že i on sám by byl raději, kdyby k soudu došlo," reagovala senátorka.
„Já myslím, že je to zcela individuální a samozřejmě neexistuje jeden vzorec pro všechny. Už samotná rezignace z ministerského postu bylo obrovské a v českých poměrech absolutně nevídané gesto a Pavel Drobil se zachoval velmi férově. Co udělá nyní, nevím, ale rozumím jeho znechucení z absurdní glorifikace pana Michálka a i z těžko pochopitelných postupů Policie ČR a stáního zastupitelství," řekla ParlamentnímListů.cz poslankyně Jana Černochová.
Je to jeho věc
Mnozí politici bez dalšího komentáře jen stručně uvedli, že se jedná pouze a jen o osobní rozhodnutí Pavla Drobila, do kterého se nechtějí plést. Mezi nimi byli europoslanci Ivo Strejček a Hynek Fajmon, poslanci David Šeich, Petr Bendl, František Dědič, Jiří Papež a Zdeněk Boháč, poslankyně Jana Fischerová či statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.
„Setrvání v politice je rozhodnutím každého z nás a nikomu nenáleží toto jakkoli diskutovat. Na rozdíl od jiných pan Drobil odešel z ministerstva a řekl, že bude spolupracovat s příslušnými úřady, které toto mají vyšetřit. Považuji za zcela zcestný názor, že by to jakkoli pan kolega Drobil ovlivňoval," říká pro ParlamentníListy.cz poslankyně Lenka Kohoutová.
Předseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil prozradil, že se viděl o víkendu na festivalu Colours of Ostrava. „Nic takového mi nenaznačoval. Pro mě jsou to jen spekulace," dodal europoslanec a člen grémia.
Laciná prohlášení
Trochu ostřeji se k Drobilovi vyjádřil senátor Zdeněk Schwarz. „Vše záleží jen na něm a jeho svědomí. Zatím jen on ví, jaká je pravda a jak doposud žil. O svém dalším působení by se měl rozhodnout on sám. A ODS by měla být schopna sama určit, kdo ano, a kdo ne, aby obstála u svých voličů a veřejnosti. Pokud není někdo schopen obhájit svou osobu, pak má odejít. A naopak pokud někdo má čisté svědomí, tak se má obhájit. A jakékoli soudy by měl každý činit jen na základě jasných a doložitelných faktů. A kdo takového soudu není schopen, měl by odejít též, to znamená včetně novinářů, politiků nebo policistů či státních zástupců a soudů," řekl serveru ParlamentníListy.cz senátor.
Čtěte také: Drsná Bobošíková o Drobilovi: Chová se jako uplakánek a pokakánek
„A laciná prohlášení, že někdo o něčem uvažuje, třeba o odchodu z politiky, je trapná a nehodná politika. Má se umět rozhodovat, to znamená buď ano, nebo ne. Odejít, nebo zůstat, a to stručně a jasně a obhajitelně komentovat. To jest odcházím proto a proto. Nebo zůstávám protože proto," dodal Schwarz.
Ať se očistí jako řadový člen ODS
Senátor Václav Vlček naznačil, že by Pavel Drobil již neměl být místopředsedou ODS ani poslancem. „Pavel Drobil by měl očistit své jméno jako řadový člen ODS," uvedl senátor. Senátor Petr Pakosta Drobilovi moc nefandí. "Podle mého názoru je lidí v politice dost. Nebránil bych tedy panu Drobilovi v odchodu. Jen proboha, ať to udělá, a ne ať o tom mluví," uvedl Pakosta.
„Nevím, obávám se, že očista jména v souvislosti s tím, jak Michálek porušoval pravidla řádného ohlášení trestné činnosti na svém úřadu, není hlavním a jediným důvodem vyhlášení Pavla Drobila," uvedl tajuplně senátor Jiří Pospíšil.
Poslanec Jan Bureš se nechtěl moc vyjadřovat.„Bude-li pan místopředseda Drobil chtít znát můj názor, tak mu ho sdělím osobně. Přes média se to nedělá," reagoval Bureš.
Oslabené vedení
Pokud by Pavel Drobil odešel z politiky, znamenalo by to další oslabení vedení ODS. Pavel Blažek, který měl mít na starosti vnitrostanické záležitosti, na které nemá premiér Nečas čas, tuto funkci nevykonával a ujal se jí právě Drobil. Další místopředseda strany Alexandr Vondra je oslaben kauzou Promopro. A první místopředsedkyně ODS a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová či místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se také spíše věnují svým ústavním funkcím.
Psali jsme: Vondra může děkovat Drobilovi. Být první, už by byl pryč
Kvůli oslabenému vedení amožnému přeskupu sil se, jak ParlamentníListy.cz již informovaly, halvně v okolí expředsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře ozývaly hlasy po svolání volebního kongresu. Podle informací ParlamentníchListů.cz si však Petr Nečas volební kongres letos nepřeje. Vrcholené setkání delegátů ODS by se mělo podle informací redakce konat letos na konci října či začátku listopadu.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík