„Vládě to přeju, protože konečně řeší problémy, které neřešila řada vlád před ní. Žádné utahování opasků nebylo. Nečasova vláda si vzala na triko reformy, čímž jde proti celospolečenskému mínění, ale třeba je udělat. Nesmí se tak dít moc dlouho, tak nejvýš deset let. Ani v jejich průběhu ale nelze zapomínat na sociální programy a práva zaměstnanců, jinak by to rozložilo společnost, což by se dost vymstilo,“ varuje pro ParlamentníListy.cz kněz Kamil Novák, díky němuž mají Češi v hlavním městě Francie Paříži bohoslužby v rodném jazyce. Ani některé jeho další názory nejdou s hlavním proudem.
Rodiče nemají čas na děti
Přestože je Novák zaměřený spíše levicově, chápe některé kroky pravicové Nečasovy vlády jako velmi potřebné. „Levice vnímá potřeby člověka a moc se neptá, kde na to vezme. Vláda musela společnost přibrzdit v sociální oblasti, aby nenarůstaly dluhy. Doufám, že to nebude nadlouho. Dlouho žijeme jen v materiálním světě, práva zaměstnanců jsou pošlapávána a přinejmenším v Praze se člověk stává otrokem práce. V osm ráno do práce, v šest večer domů. A často lidé pracují ještě déle a o víkendech. Jako kněz se ptám, jak se může rodina dobře vyvíjet, když jsou rodiče pořád v práci,“ přemítá s tím, že ve Francii je prorodinná politika velmi dobře nastavená.
Když se ohlédne po světě a vezme to z historického hlediska, považuje za nejefektivnější formu vlády parlamentní monarchii. „Osvícený absolutismus s parlamentem je velmi efektivní forma politického fungování. Vidíte to v Anglii, Dánsku, Belgii. Jde o rychlejší a pružnější systém než sama demokracie. V ní je často silná pravice, silná levice a stát se pořád motá zprava do leva,“ podotýká a dodává: „V Česku bohužel neexistují v řadě oblastí dlouhodobé vize. Vše je na čtyři roky volebního období. To je průšvih třeba v případě školství, vědy, rodiny, ale i zahraniční politiky.“
Korporace šéfy světa
Nadnárodní společnosti se chovají sobecky a proto je nutná síla, která je vykáže do patřičných mezí. Tou je podle Nováka na starém kontinentě Evropská unie (EU). „V rámci globalizace se nadnárodní firmy chovají jako šéfové světa. Je nutná politická moc, která je usměrní. A v tom hraje hlavní úlohu EU, která buduje mnohem lepší a efektivnější systém, než je třeba OSN. Jsem v tom idealista a dívám se spíše do budoucnosti. Každý projekt má své porodní bolesti. Nicméně po stránce obsahové i smyslové je unie nesmírně důležité a zajímavé uskupení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.
Podle něj není EU jen úřednickou platformou, ale začíná být i plně funkčním organismem. „Znám konkrétní lidi, z jejichž zkušeností a zážitků je zřejmé, že jedinec má v evropském parlamentu obrovské pole působnosti a může prosadit svou myšlenku. To je dobře. EU je navíc pojistkou, že v některé ze zdejších zemí nemůže být nastolena diktatura. Nakonec je dobře, že nad Českem dlí jak z politického, tak z ekonomického hlediska nějaké společenství, v němž jsou státy, které mají o dost delší zkušenost s demokratickým řízením státu než my,“ míní Novák s tím, jak je třeba dobře, že EU tlačí Česko k přijetí služebního zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský