David Ondračka z české pobočky Tranparency International (TIC) s ním ale nesouhlasí, úřad prý vzniknout musí.
V Česku by měl začít fungovat speciální protikorupční úřad při Nejvyšším státním zastupitelství. Počítá s ním věcný záměr zákona, který v pondělí představila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Přibližně patnáct žalobců se sedmiletým funkčním obdobím by se zabývalo výhradně kauzami korupce, trestnou činností úředních osob nebo v souvislosti s veřejnými zakázkami a zvláště závažnou majetkovou trestnou činností.
"Taková koncentrace citlivých případů na jednom místě si ale vyloženě říká o snahu toto místo obsadit svými lidmi," varuje autory nápadu brněnský podnikatel a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu proti korupci Radim Jančura. A dá se prý očekávat, že se o to různé vlivové skupiny pokusí. "Když bude celou korupci ve vyšších patrech politiky řešit jeden tým, tak si vše pohlídá. Bude to mnohem sofistikovanější systém než jednotliví žalobci, kteří zametali citlivé kauzy pod koberec dříve," obává se podnikatel.
Bude to o lidech, přiznává podnikatel
Na mysli má Jančura systém, který bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nazvala justiční mafií, za což si od jmenovaných osob vysloužila žalobu pro pomluvu. Nejčastěji byl v této věci v médiích obviňován bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Ten ale naopak svůj odchod vysvětlil tím, že se soustavu státních žalobců pokouší ovládnout úzká skupina lidí kolem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
Jančura, známý mimo jiné sporem se sociálnědemokratickými hejtmany nebo tím, že označil ministra financí Kalouska za člověka, co si zřejmě "nakradl hezké miliardy," nejde pro kontroverzní prohlášení daleko ani v tomto případě. Instituce, zřízená s dobrou myšlenkou by se podle něj ve špatných rukou stala přímo "institucionalizovaným Rampulou." Naopak, v rukou lidí, jako je vrchní státní zástupkyně Bradáčová, by to byl úřad velice užitečný," konstatuje Jančura.
Kdo řeší vykradené sklepy, nemůže zvládnout korupci
Šéf české pobočky Transparency International David Ondračka obavy podnikatele Jančury chápe, říká ale, že taková isntituce je nezbytná a obavy jsou liché.
"Je to i podle zahraničních zkušeností jediná možná cesta. Žalobci se mohou specializovat právě na tento druh trestné činnosti a spolupracovat přitom přímou cestou s elitními policejními útvary. Byli by veřejně vybíráni a kontrolováni, protože budou pod obrovským tlakem," vysvětluje Ondračka. Právě specializace žalobců je klíčová, neboť žalobce, který většinou řeší kriminální činnost typu vykradených sklepů, je většinou v koncích, když na korupční případ narazí. "Musí tu korupci dělat každý den, vědět, kdy nasadit odposlechy, sledovat převody peněz, vést policisty," popisuje dále šéf TIC.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek