Poslanci zvyšují daně. A sami nakupují levně v zahraničí

18.11.2012 21:00 | Zprávy

To, že jezdí Češi stále více nakupovat za hranice, nikoho nepřekvapuje. Ale málokdo si uvědomuje, o jak masovou záležitost již jde. Podle odhadu odborníků necháme v příhraničních obchodech stovky milionů, které mohly být utraceny v těch tuzemských. Zdaleka přitom nejde jen o nákupy potravin a oblečení, ale také aut, nemovitostí, či dokonce sportovních aktivit.

Poslanci zvyšují daně. A sami nakupují levně v zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Jak ParlamentníListy.cz opakovaně zjistily, v zahraničí vydatně utrácejí také naši zákonodárci. Otevřeně se k tomu přiznává například poslanec parlamentu ČR Rudolf Chlad (TOP 09), který nedávno hlasoval pro kontroverzní daňový balíček a navíc je členem rozpočtového výboru PS ČR.

Na naši otázku, co říká na fakt, že neustálé zvyšování DPH doslova nahání Čechy k zahraniční konkurenci, a zda u ní sám nakupuje, odpověděl: „Z mého pohledu člověka, bydlícího na hranicích se Saskem, nakupuji i v Německu. Hlavně proto, že jsou tam potraviny někdy kvalitnější, levnější a mám to blíž. Se zvýšením daně o jedno procento to osobně neslučuji.“

Podivné počty ministerstva

Přímou úměru zvýšení DPH a rostoucích nákupů za hranicemi ale potvrzují renomovaní ekonomové. Například Pavel Kohout na tento fakt upozornil mnohokrát, stejně jako poslanec Radek John (VV) při svém nedávném vystoupení v parlamentu, kdy varoval, že nákupní turistika za levnějšími výrobky a benzínem bude prudce stoupat, zatímco u nás budou tržby stále klesat. To však odmítá Ministerstvo financí:

„Ministerstvo financí se otázkou růstu přeshraničních nákupů ve vztahu k výběru daní detailně zabývalo, nicméně došlo k závěru, že přeshraniční nákupy jsou primárně motivovány nedaňovými faktory. Svědčí o tom skutečnost, že spotřeba ve snížené sazbě, která se zvýšila, se výrazně nepropadla, zatímco spotřeba v základní sazbě, která se neměnila, ano. Základní sazby jsou v okolních státech stejné, DPH tedy nemůže způsobovat rozdíl cen např. u oblečení, kosmetiky, alkoholických, či dalších výrobků. Patrně se bude jednat o rozdíl v maržích obchodníků. Mzdové náklady jsou v ČR nižší, nižší je také nájemné, apod.,“ sdělil ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…