Velkou nevoli u značné části společnosti vyvolávají církevní restituce. Zdá se, že jejich význam se vládě nepodařilo dostatečně vysvětlil. Místo ní se o to snaží Štěpán Křeček. „Česká republika je poslední zemí východního bloku, která se stále ještě nevyrovnala s církvemi za křivdy spáchané komunisty. Tento smutný fakt by měly napravit církevní restituce, které zmírní komunisty napáchané zlo. Zároveň přináší i definitivní oddělení státu a církví,“ vysvětluje.
Český národ, považovaný za jeden z neateističtějších vůbec, však restitucím nepřeje. „Hlavním argumentem odpůrců je velká finanční náročnost a že náš stát na nich prodělá. Což je utvrzováno rétorikou komunistů a nevkusnými billboardy ČSSD. Předkládané argumenty jsou však liché,“ zdůrazňuje Křeček.
Na církevních restitucích se ušetří
„Díky církevním restitucím stát přestane platit platy církevním hodnostářům, čímž ročně ušetří 1,5 miliardy korun,“ konstatuje. Příjmy církví podle jeho slov sice dočasně vzrostou, ale dlouhodobě církve dostanou od státu méně, protože od určité doby nebudou dostávat od státu nic. „Každý, kdo tedy dokáže přemýšlet dlouhodoběji, si spočítá, že stát i občané na církevních restitucích ušetří,“ upozorňuje. „Navíc oprávněnost majetkových nároků církví opakovaně potvrdil i Ústavní soud. Dalším odkládáním církevních restitucí by tak stát riskoval lavinu soudních sporů, které by pravděpodobně prohrál a musel by církvím vyplatit více. Není tedy pravda, že na církevních restitucích Česká republika prodělá,“ je přesvědčen Křeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban