Na počátku problému, který už celé týdny dělá vrásky nejen Andreji Babišovi, stojí korupční kauza Stoka, v jejímž rámci čelí obžalobě brněnští politici, podnikatelé, firmy i úředníci v čele s dnes už bývalým členem ANO Jiřím Švachulou.
Právě v reakci na tuto kauzu a údajné propojení na Švachulu rozhodlo vedení hnutí ANO počátkem března na základě podnětu brněnské odnože hnutí o kompletním zrušení tří místních organizací. Jde o oblasti Brno-Židenice, Brno-Černovice a Brno-Starý Lískovec.
Zrušením těchto organizací nejenže problém neskončil, ale spíš se otevřela jeho další kapitola. Bývalí členové tří zrušených buněk, kterým členství v ANO automaticky zaniklo, se postavili na odpor s tím, že s kauzou Stoka nemají a neměli nic společného a nikdo se s nimi o jakýchkoli pochybeních ani nebavil. Někteří si najali právníka a začali se chystat na soud. Podle dostupných informací totiž právo stojí na jejich straně a místní organizace nebyly zrušeny dle pravidel.
Všechno se teď snaží napravit nejužší vedení hnutí ANO a na zasedání předsednictva sezvalo aktéry daného příběhu. Že jde o snahu chyby napravit a vše vyřešit ke spokojenosti zúčastněných napovídá i skutečnost, že by na jednání předsednictva měl dorazit i právník dotčených bývalých členů, což určitě není v případě vnitrostranického setkání běžné.
ParlamentníListy.cz oslovily právního zástupce bývalých členů ANO ze zrušené organizace v Brně-Židenicích Radka Ondruše. Podle něho padne na zasedání předsednictva návrh na zrušení původního zrušení místních organizací a jeho přijetí by zabránilo tomu, že se celá věc dostane před soud.
„Tím se všem obnoví členství, z veřejné záležitosti se opět stane vnitrostranická a vše si budou moci vyříkat uvnitř hnutí. Odpadne riziko soudních přezkumů a jednání a bude prostor pro diskusi. Očekávám racionální přístup předsednictva a potvrzení našeho návrhu, který považuji za nejrozumější. Nelze však vyloučit ani nejrůznější překvapivé zvraty a protinávrhy,“ míní.
Jak dále Ondruš uvedl, jeho klienti, jako současní nečlenové hnutí nepřipustí a odmítnou jakékoliv spekulace a osočování, které by v případě, pokud nebude rozhodnutí z 5. 3. 2020 revokováno, byly předmětem soudního přezkumu.
„V takovém případě pak klienti zváží další postup. Argumenty jsou jednoduché – zrušení MO proběhlo v rozporu se zákonem, členové neměli možnost se k němu vyjádřit, nebylo o něm hlasováno v orgánech hnutí na místní, oblastní a krajské úrovni, nebyly jim předloženy k vyjádření žádné argumenty, vše se dozvídají z tisku a současně jsou jim upírány: právo na svobodné sdružování a činnost v politických stranách, právo na spravedlivý proces, právo na svobodnou volbu advokáta a právní zastoupení. Předmětem dnešního jednání tedy klienti, stále jako nečlenové, se zaměří na argumenty o nezákonnosti procesu rušení MO a zániku svého členství v hnutí,” konstatoval právník pro ParlamentníListy.cz.
Podvečerního jednání by se měla zúčastnit i šéfka hnutí ANO v Jihomoravském kraji a poslankyně Taťána Malá. Podle svých slov bude na předsednictvu prosazovat takový scénář, aby se celá nepříjemná situace konečně vyřešila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka