„Antikapitalismus a sociální ekologie – naděje pro svět v krizi“- takové a další cedule ozdobily na pár hodin středový park města Mostu.
Na internetové stránce vyzývali členové asociace plakátem lidi, aby stejně jako oni vyjádřili své odhodlání bránit planetu a její ekosystémy. Organizátoři chtěli vyjádřit, že na některé změny už je opravdu nejvyšší čas je řešit, tedy že je v podstatě takzvaně „za pět minut dvanáct“. Z tohoto důvodu měl festival začít přesně v 11:55 hodin, což se však nestalo. Začal až o hodinu a půl později.
„Doufám, že tu nebude i Dan Landa,“ děsil se před začátkem na oko kytarista Miloš Hlávka, který ParlamentnímListům.cz prozradil, že ve svém repertoáru má mimo jiné jednu píseň, která tak trochu koresponduje s tématy, na které Alerta upozorňuje. Song je o nedalekém Ahníkově, ve kterém však nikdy nebyl. Jde o obec na Chomutovsku, kde stával zámek. Vesnice však v roce 1986 ustoupila dolování hnědého uhlí.
S těžbou Alerta rovněž nesouhlasí, což vyjádřila vyvěšeným heslem: „Krajinu a obce rypadlům nedáme“. „No Landa, ten se teď asi pokouší resuscitovat Orlík,“ haleká na kolegu ještě Miloš Hlávka a jeden z prvních zvědavců si brumlá pod vousy: „No aspoň by kvůli němu přišlo o dvacet lidí víc.“ Poukazuje na to, že i přes extrémní časovou prodlevu oficiálního zahájení stále v počtu přítomných převažují organizátoři nad návštěvníky. To se v průběhu odpoledne, kdy do parku přitáhne zvědavce hlasitá hudba, změní a lze napočítat několik desítek až sto přihlížejících.
Pouhé plácnutí do vody nebo apel, na který mají aktivisté nárok?
Akce nazvaná Screamfest měla za cíl ukázat vzdor všem, kdo se podle mínění skupiny Alerta podílejí na destrukci přírody. Skupinka nadšenců, z nichž mnozí už na první dojem působili odhodlaným anarchistickým dojmem, připravila protestní festival punkové či techno hudby. Spojit „hlas ulice“, diskuze s kreativní tvorbou se pokusili už loni, kdy se zaměřili především na kritiky vznikající komořanské „spalovny“ odpadu, respektive energetického zařízení na zpracování odpadu, který by jinak skončil na skládkách. I letos ventilovali svůj postoj k jednomu z regionálních témat, a to aspoň plakátem „Zabraňme výstavbě spalovny odpadů v Komořanech“.
Podle zasvěcených nejsou ale podobné propagandistické výkřiky několika nadšenců, kteří se sejdou v parku, dnes ničím, co by politiky a instituce přesvědčilo, ohromilo nebo kam by zavítali diskutovat. Například zástupci komořanské „spalovny“ se již vloni vyjádřili, že se necítí podobnými aktivitami ohroženi. Za pravdu jim dává i Ekologické centrum Most. „Cílem daného zařízení je snížit množství odpadů ukládaných na skládky a zároveň využít energetického potenciálu odpadu k výrobě elektřiny či tepla. Tímto dochází k náhradě fosilních paliv, v ČR pak především uhlí,“ vysvětluje smysl komořanského záměru Renáta Červenková z mosteckého ekologického centra. Podle zjištění dispečerů ekocentra množství produkovaných komunálních odpadů v Ústeckém kraji klesá a zvyšuje se výtěžnost separovaného sběru. To, co je dnes nazýváno spalovnou odpadů, je spíše zařízením pro energetické využívání odpadů a mělo by mít podle ekopracovníků „přednost“ před ukládáním odpadů na skládky. Její výstavbě už dnes nic nebrání. Příslušné orgány se v rámci potřebných řízení vyjadřovali bezkonfliktně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš