Vedle státního zastupitelství šlo také o poměry na policejním prezidiu. "Tam to bylo nastavené tak, že se všechny citlivé případy musely podrobně hlásit náměstku Houbovi. A vedení útvaru mohlo nakonec zakázat, aby se ve vyšetřování pokračovalo. To se s výměnou policejního prezidenta změnilo také," řekl Martinec Hospodářským novinám.
Nechce přímo říci, že náměstek policejního prezidenta byl sám schopný zastavit jakýkoli případ, který mířil do politiky, a vysvětluje: "Takhle to říct nemohu, ale je pravda, že když jsem nastupoval, měl jsem na stole od kolegů několik stížností na předchozí vedení protikorupčního útvaru. Záměrně třeba zdržovali záznam o zahájení úkonů v trestním řízení, a než mohl konkrétní policista začít něco dělat, došlo ke skartaci materiálů, které k trestnímu řízení potřeboval. A celé vyšetřování bylo zmařeno," popsal Martinec.
"Kdy? No třeba za Béma"
K podobné situaci, kterou Martinec popsal, mělo dojít třeba za bývalého primátora města Prahy Pavla Béma. "Bylo to v kauze Opencard, v době, kdy pražský magistrát řídil Pavel Bém. Vyšetřování bylo zdržováno patnáct dní a mezitím na magistrátu skartovali důležité materiály. Trestní řízení v kauze Opencard pokračuje, stíháme víc než deset osob. Ale jsou to jen řadoví úředníci. Z toho, co vím, mělo stíhání mířit výš," uvedl Martinec.
Souhlasí s tím, že jeho slova se dají interpretovat tak, že někdo z bývalého vedení jeho útvaru donesl informace na pražský magistrát, který se následně zbavil klíčových dokumentů.
Dnes je situace prý už jiná. "Řekl bych, že dnes je politická scéna tak nestabilní, že si nedovolí do některých případů zasahovat tak, jak se to dělo v minulosti," dodává šéf protikorupčního útvaru.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr