Přesto jsou rádi, že mají slušné zázemí, střechu nad hlavou, v budově znají po paměti každý schod, každý roh, každou cestičku či strom a lavičku. Ve starém zámku se cítí bezpečně. A teď mají strach, že o tuto jednu z nejdůležitějších jistot přijdou. Někomu se jejich střecha nad hlavou údajně líbí stejně jako pozemky kolem budovy. Prý by tu bylo pěkné golfové hřiště s hotýlkem. Kousek od Brna, u zastávky městské dopravy pár kilometrů od dálnice a přece mimo město. To je Ústav sociální péče v Brně - Chrlicích, zařízení, kterému zde už hezkých pár let říkají jako kdysi slepecký ústav. Podivné tahanice kolem unikátního zařízení v republice se zjevně nelíbí ani radě jihomoravského kraje.
Kraj zřejmě slibům z Prahy příliš nevěří
Ta i přes ujišťování ministra, že objekt bude i přes všechny zvěsti pro nynější účel zachován, zjevně pro jistotu schválila záměr jednat s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR o převzetí zřizovatelské funkce Ústavu sociální péče Brno-Chrlice z České republiky na Jihomoravský kraj.
„Ano, je to mezní řešení, ale kraj tak dává jednoznačný signál, že nechce ústav nechat padnout. Pokud se ukáže, že nebude možná jiná cesta při zachování zřizovatelství státu, tak je vedení Jihomoravského kraje připraveno jednat s ministerstvem o podmínkách převodu," vysvětlil hejtman Michal Hašek (ČSSD). V takovém případě by se ústav zařadil mezi příspěvkové organizace kraje v oblasti sociální péče a budoucí investice v chodu zařízení hradil místo státu sám.
Ústav slouží nevidomým už 90 let
Ústav sociální péče Brno-Chrlice je jediným svého druhu v zemi a existoval už v roce 1922 jako slepecký ústav. Od roku 2001 je organizační složkou státu, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Sídlí v brněnské městské části Chrlice v tamním zámečku. Kapacita zařízení je 109 uživatelů. Ústav slouží dospělým nevidomým a lidem s kombinovaným postižením. Uvnitř tak žijí i lidé s pohybovými nebo mentálními potížemi a zařazení do takzvaného běžného života je většinou zcela děsí. „To by bylo opravdu lepší skočit pod vlak, pokud bych našla nějakou trať. Tady se opravdu cítíme jako lidé, protože je o nás postaráno a máme pro nás asi zvlášť důležitý pocit jistoty. Žít a pohybovat se v jiném prostředí je pro nás, vesměs starší, zcela nemyslitelné,“ říká jedna z klientek.
Podle ministra jde o záměrné dezinformace
V poslední době se objevily informace o záměrech ministerstva ústav zrušit a objekt včetně pozemků využít zřejmě ke komerčním účelům. Klienti měli být podle možností údajně zařazeni do „běžného života“, což u většiny z nich vyvolalo doslova zděšení. Ministerstvo však zprávy označilo za poplašné a zcela záměrné dezinformace, které mají snahy o reformy jednoznačně poškozovat. Tvrdí rovněž, že ústav v Chrlicích zůstane zachován. Nicméně ředitelka, která na nebezpečí zániku upozornila, dostala nejprve odměnu za celoroční skvělou práci a vzápětí výpověď. „Dosud jsme však neobdrželi žádné informace o tom, co pan ministr s ústavem skutečně zamýšlel. Kraji se nikdo neobtěžoval odpovědět. Doufám, že odpovědi na tyto otázky snad dostanu po využití svého práva na interpelaci poslance,“ dodal Michal Hašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák