Špína, špína a zaražené kšefty. Vondra končí jako zlikvidovaný člověk

28.11.2012 17:05 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Před posledními parlamentními volbami patřil Alexandr Vondra ke klíčovým postavám ODS. Byl to on, kdo svolal do Klánovic neformální schůzku šestatřiceti spolustraníků, z nichž pak vzešlo nové vedení ODS. V něm se stal místopředsedou, získal i křeslo ministra obrany. Středeční rezignací na post ve vládě ale stvrdil svůj téměř dva roky trvající politický pád.

Špína, špína a zaražené kšefty. Vondra končí jako zlikvidovaný člověk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Alexandr Vondra

Dva a půl roku poté, co svolal Alexandr Vondra do Klánovic neformální schůzku šestatřiceti spolustraníků, aby podpořili volebního lídra ODS Petra Nečase a zároveň odmítli možnou velkou koalici, se politická kariéra Nečasova věrného spojence uzavírá jeho rezignací na vládní funkci. V tehdejší euforii panující po volbách v ODS ho kongres zvolil místopředsedou strany, pár dnů poté si ho premiér vybral jako ministra obrany.

Vondrova silná pozice daná ve straně funkcí místopředsedy, v exekutivě pozicí ministra obrany a k tomu i senátorským mandátem však začala slábnout už po půl roce. Tehdy vypukla aféra ProMoPro, kauza spojená s předraženým ozvučením jednání během českého předsednictví Evropské unii. Politickou odpovědnost nesl Alexandr Vondra z titulu někdejšího ministra pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka.

Aféra mu přišila rys korupčníka, toho se už nezbavil

„Kauzou ProMoPro získal Alexandr Vondra v očích veřejnosti rys korupčníka, na což jsou voliči čím dál háklivější. Tím se z něj stala politická mrtvola, která voliče straně nejen nezískává, ale naopak je odrazuje,“ vrací se pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy k osudovému zvratu ve Vondrově politické kariéře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…