Švýcaři poslali zásadní části rozsudku v kauze Mostecké uhelné

21.06.2014 22:02 | Zprávy

Česká republika se dostala ke klíčovým pasážím rozsudku švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uvedla to Česká televize, podle níž tyto pasáže mohou Česku pomoci získat zpět část ze 14 miliard korun zablokovaných na švýcarských účtech. Podle Ministerstva financí dokumenty poskytl státu sám švýcarský soud, uvedla ČT.

Švýcaři poslali zásadní části rozsudku v kauze Mostecké uhelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

O část rozsudku, která se týká České republiky, požádalo Švýcarsko české Ministerstvo financí. „V tuto chvíli ho analyzujeme a samozřejmě zvážíme další možné kroky," řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Zásilka se soudními dokumenty může pomoci státu ve snaze získat miliardy zablokované na švýcarských kontech bývalých manažerů MUS, uvedla ČT.

Detaily operace stát podle ČT zatím nechce zveřejnit. Chce prý využít kliček, které umožňuje švýcarský právní řád, a podat i nové žaloby u tamních civilních soudů. Podle náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána by to v ideálním případě mohlo trvat dva roky.

Stát navíc podle ČT počítá i s tím, že by se mohl dostat také k více než miliardovému majetku bývalých manažerů v Česku. „Domníváme se, že jde o výnosy z trestné činnosti, a ty je možné případně i konfiskovat," uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun.

Soud ve švýcarské Bellinzoně loni v říjnu nepravomocně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině a proti rozsudku se mohou odvolat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…