Ceny potravin v okolních státech jdou už několik měsíců setrvale dolů, trh v Česku je však proti tomuto trendu imunní. Ačkoli celosvětový index vývoje cen potravin dlouhodobě klesá, zůstáváme ostrovem, kde tohle neplatí. Vždyť oproti loňskému roku jsou ceny potravin u nás vyšší o 16,7 procenta. Vláda v souvislosti s drahými potravinami sice sestavila komisi, která potravinový řetězec prověří, ekonomové jsou však skeptičtí k tomu, že se jí povede něco vyřešit. Všichni zúčastnění v dodavatelsko-odběratelské vertikále – zemědělci, zpracovatelé i obchodníci – své ceny obhajují a prstem ukazují na ty druhé jako na viníka. Většinový názor mezi odborníky i veřejností je ten, že si v této době přilepšují nejvíce prodejní řetězce, ale vzhledem k jejich velmi propracované politice slev a marží, do nichž pořádně nikdo nevidí, je to velmi obtížně prokazatelné.
Jasno o viníkovi zdražování má Agrární komora ČR a na svém facebookovém profilu to neustále připomíná. „Supermarkety potraviny zdražují víc, než by musely. Už jsme vám to ukázali na cukru, vejcích, drůbežím mase a jablkách. Pokračujeme bramborami a nabízíme oficiální data od statistiků. Za brambory obchody platily zemědělcům loni v září průměrně 6,27 Kč/kg, v prosinci pak 6,64 Kč/kg. To je nárůst dodavatelských cen o 37 haléřů za čtvrt roku. Obchodní řetězce však zdražily daleko víc. Spotřebitelská cena za stejnou dobu vzrostla průměrně o 3,52 Kč. Obchody prodávaly v září brambory za 12,84 Kč/kg, ale v prosinci už za 16,36 Kč/kg. Jak opakovaně říkáme, supermarkety jsou pořádně nenasytné. Chtějí od dodavatelů co nejlevněji nakoupit a zboží pak lidem co nejdráž prodat. Hlavně, zákazníku, pořádně zaplať, ať jsou zisky co nejvyšší! Co s tím? Řešení je jednoduché – nakupujte raději potraviny ‚ze dvora‘ u svých lokálních producentů. Podpoříte je a ještě ušetříte.“
Šponují ceny vysoko a zkoušejí, co zákazník vydrží
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník