S jakými pocity jste sledoval sobotní demonstraci na Václaváku? Šlo o prosté vystoupení proti vládě, nebo z proklamovaných hesel typu „Demokracie vypadá jinak“ či z dlouhodobější aktivity odborů a organizací typu ProAlt cítíte ohrožení demokracie, nebo například práva na soukromé vlastnictví?
Nemyslím si, že by v této chvíli hrozilo demokracii a svobodě zásadní nebezpečí. Lidé jsou právem naštvaní na politiky a přejí si změnu. Ale změnu politiky, nikoli systému. O tom ostatně svědčí i to, že přes devadesát procent občanů je nespokojených s politikou, ale s hesly žádajícími změnu režimu, či návrat k tomu starému, vystupují pouze jednotlivci.
Ministr Kalousek se rozhorloval, že žádat na demonstraci 17. listopadu změnu systému je nestoudné. Sdílíte tento postoj?
Demokracie se liší od totality právě tím, že lidé mohou svobodně demonstrovat, za co chtějí, pokud nevyzývají k násilí, a žádný politik jim v tom nemůže bránit. Naopak by se politici měli chovat tak, aby občanům názorně předvedli výhody demokracie. Pokud tak nejednají, lidé je mohou ve volbách vyměnit. Měnit systém tedy není nutné - a nebylo by to ani moudré, protože nic lepšího než demokracii dosud lidstvo nevymyslelo.
Pokud byste stál na pódiu před oním tisícihlavým davem, co byste mu za sebe jako možný budoucí prezident slíbil? Například v otázce boje proti zlodějnám, což byl jeden z jejich nejčastějších požadavků?
V první řadě bych šel osobním příkladem. Prezident také může veřejně vystupovat, a tohoto vlivu bych určitě využil i k boji proti úplatkářství. Konkrétně chci prosadit přísný zákon o regulaci lobbingu a povinnost, aby ústavní činitelé při nástupu do funkce museli veřejně učinit úplné majetkové přiznání. Dále bych pečlivě vážil své nominace členů Ústavního soudu a vedení Nejvyššího soudu, abych posílil vládu práva. V rámci svých pravomocí bych jmenoval do funkcí vždy jen osoby bezúhonné a bez stínu podezření z korupce. Osobně bych se účastnil projednávání důležitých zákonů ve vládě a parlamentu.
Jaká je vlastně Vaše přesná představa o daňové politice? Jak vysokou progresi žádáte v sazbách daně z fyzických osob? Jste pro vyšší zdanění velkých firem, například zahraničních bank? Co výdajové paušály pro živnostníky? Jakou představu máte o sazbách DPH, či výši spotřební daně na alkohol, tabák či benzín?
Je třeba říci, že daňová politika je plně v kompetenci vlády, ne prezidenta. Pokud se ptáte na můj názor, tak za nejdůležitější považuji, aby se daně příliš často neměnily a nebyly složité s množstvím výjimek, protože to škodí podnikání a umožňuje daňové podvody.
Souhlasím s progresivním zdaněním, je nástrojem k prosazení solidarity. Sama sazba daně ale tuto solidaritu nezajistí, daň se musí vybírat důsledně a bez výjimek. Čili jsem více pro skutečnou progresivitu v reálně zaplacených daních, než pro formální v sazbách.
Vyšší zdanění velkých firem či zahraničních bank by bylo kontraproduktivní. Jak jsem již uvedl, daně musejí být spravedlivé a danit všechny subjekty stejně, jinak se tlumí ekonomická aktivita a odrazují investoři. Kromě toho by takový krok byl diskriminační a tedy v rozporu s našimi závazky vůči EU a WTO.
Nesouhlasím s krokem vlády, která vzala rodinám živnostníků slevy na dani na manželku a děti. To znamená, že svobodný podnikatel o nic nepřijde, ale živnostník s manželkou a dvěma dětmi si pohorší o nějakých šedesát tisíc.
Co se týká DPH a spotřebních daní na paliva, ty zjevně narazily na svůj strop a jejich zvyšování škodí ekonomice i rozpočtu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka