Ani dnes nesklízí olomoucký vrchní žalobce za nekompromisní boj proti korupci a porušování zákonů jen ovace, kritiku si vysloužil nejen od některých politiků, bývalého prezidenta Václava Klause, ale i z řad kolegů právníků. „Pokud je poslanec trestán za rezignaci, je to ohrožení demokracie,“ řekl ParlamentnímListům.cz právník Zdeněk Koudelka k uvalení vazby na bývalé zákonodárce ODS Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra, kteří složili poslanecký mandát, protože nesouhlasili s návrhem zákona, se kterým vláda spojila důvěru.
Nad postupy olomouckého vrchního státního zastupitelství kroutí hlavou i bývalá nejvyšší zástupkyně Renata Vesecká. A dodává, že už by s ním nechtěla spolupracovat vzhledem k jejímu názoru na jeho jak profesní, tak lidské schopnosti a vlastnosti.
Velkého zastánce má Ivo Ištvan v bývalém předsedovi Československé strany socialistické a exposlanci a exsenátorovi za ČSSD, právníkovi Jiřím Vyvadilovi. „Když jsem byl náměstkem ministra spravedlnosti, tak jsem si pana doktora Ištvana vnitřně vybral jako nejvhodnějšího adepta na nejvyššího státního zástupce poté, co jsem zjistil, co je Renata Vesecká za postavu a že je schopná jít přes mrtvoly. Viděl jsem, že to je slušný člověk, ale můj návrh na jeho jmenování nejvyšším státním zástupcem se mi tehdy nepodařilo prosadit,“ vzpomínal v Parlamentním listech Jiří Vyvadil na období, kdy se rozhodovalo o nástupci Marie Benešové. O vrchním žalobci z Olomouce hovoří jako o člověku, který svou funkci vykonává profesionálně a extrémně korektně.
Další bývalý poslanec ČSSD a odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka nechce „přes novináře“ postup vrchního státního zástupce Ivo Ištvana ani jeho profesní schopnosti hodnotit. Ale netají se tím, že má na kriminalizaci poslanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře odlišný názor. „Poslanec může rezignovat z jakéhokoli důvodu, a to, že je rezignace poslance důvodem pro jeho trestní stíhání, považuji za rozporné s Ústavou,“ vyjádřil Koudelka názor, že naopak olomoučtí státní zástupci a ostravský soudce porušili zákon nejvyšší právní síly.
Podobný komentář vyslovila i někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Připustila, že uvedené chování lze rozhodně považovat za neetické, ale záleží na konkrétních okolnostech daného případu, zda je možné ho hodnotit jako trestní. „Rozhodně bych nepřipustila kriminalizaci politických záležitostí a skandálů, které se mají odrazit v politické rovině, například odstoupení z funkcí apod., nikoli však v rovině trestní,“ uvedla advokátka pro ParlamentníListy.cz.
Ke složení mandátu poslanci nepotřebují posvěcení policie a žalobců
Právník Zdeněk Koudelka je skálopevně přesvědčen, že poslanec nemůže být trestán za svoji rezignaci. „Alespoň ne v demokratickém právním státě,“ konstatoval. Zákonodárci, ať už jde o poslance nebo senátory, nejsou povinni vykonávat svůj mandát, mohou rezignovat kdykoli a z jakéhokoli důvodu. „Nepotřebují k tomu mít souhlas orgánů činných v trestním řízení,“ zdůraznil na adresu policie a státních zástupců, kteří obvinili tři občanské demokraty i z toho, že složením poslaneckého mandátu umožnili schválení zákona a pokračování Nečasovy vlády.
Bývalý prezident Václav Klaus kritizoval, že postup policie, která zasahovala na Úřadu vlády v noci a v kuklách, byl teatrální. Renata Vesecká i Zdeněk Koudelka v tom jsou s Václavem Klausem zajedno. „Hlavně souhlasím s jeho výrokem, že politika se má vrátit politikům. Politiku mají dělat především volení lidé, ne lidé nevolení, pokud chceme být v demokracii,“ poznamenal právník. Začíná tady podle něj, jak tvrdí někteří kritici zásahu proti bývalým poslancům ODS, vláda soudců, policistů a státních zástupců?
„Samozřejmě může dojít ke změně režimu, to nejde vyloučit, že tu tou rozhodující silou budou nevolení. Ale já jsem zastáncem demokracie a jsem pro to, aby rozhodovali volení,“ vysvětlil Zdeněk Koudelka a dodal, že už fakt, pokud je poslanec trestán za rezignaci, považuje za ohrožení demokracie. Dává tím zřetelně najevo, co si myslí o postupu vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, který má celý případ pod palcem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová