„Když se řežou plukovníci,“ zní titulek článku mapujícího boje uvnitř českého policejního sboru. Podle Hrbáčka se nyní navenek dostávají informace, které měly zůstat navždy utajeny. „Náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Dušan Brunclík podle informací týdeníku Euro možná vynášel informace z vyšetřovacího spisu,“ píše se v aktuálním čísle Eura.
Náměstek GIBSu pochybil a vyšetřuje ho… GIBS
Podle Hrbáčkových informací se měl náměstek Brunclík v nejmenované restauraci sejít s novinářem Jankem Kroupou a na stole měl poté „omylem“ zapomenout citlivé dokumenty, související s kontroverzním nákupem transportérů Pandur pro českou armádu. V této souvislosti pak Euro naráží na spojitost odvolání Lessyho s vyšetřovaným náměstkem GIBS, neboť to měl být právě Brunclík, který se Petru Lessymu snažil předat obvinění.
Vše o konci Lessyho ZDE
Co je však podle Eura zarážející, že vyšetřováním náměstka GIBS Dušana Brunclíka se zabývá právě instituce, jejíž je vrcholným funkcionářem, tedy Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Lessyho bude asi následovat jeho náměstek i šéf protikorupční policie
Navíc odstraněním Petra Lessyho z čela policie prý čistka neskončí. Další na řadě je údajně dosavadní náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald. „A kandidátem na vyhazov může být také šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Důvody k odstranění obou plukovníků jsou nad slunce jasnější, jsou příliš spojeni s Petrem Lessym,“ píše Jan Hrbáček.
Ve světle těchto skutečností zní neuvěřitelně především informace, že dnes už bývalý policejní prezident Lessy se neúspěšně snažil o získání více finančních prostředků ze státního rozpočtu pro svůj sbor, sotva ho však nahradil Martin Červíček, policie dostala 700 milionů korun. Oficiálně tuto částku prý vyjednal ještě Petr Lessy, ten to ale důrazně odmítá. Nic o tom podle svých slov netuší.
Vývoj okolo Lessyho odvolání naznačuje, že exšéf policie může být v potencionálním soudním sporu úspěšný. V den, kdy se měl dopustit přečinu, tedy předat své mluvčí Pavle Kopecké důvěrné dokumenty s nařízením, aby je předala médiím, totiž vůbec nebyl v Praze. Dokládá to ministrem vnitra Kubicem schválená žádost o udělení dovolení na dny 6. až 8. září 2011.
Spáchal trestný čin v Praze. Byl přitom na Moravě
„Půl dne předtím, a ten tvrzený den, se skutek nemohl stát, protože klient nebyl na tom místě, o kterém bylo tvrzeno, že na něm měl být skutek spáchán. Jak si s tím inspekce poradí, to nedokážu odhadnout. Ale striktně vzato podle práva by to trestní stíhání měli zastavit. Co mě do jisté míry šokuje, je, že toho dotyčného před sdělením nevyslechli a nezeptali se, co jste dělal toho a toho dne? Budou s tím mít potíže,“ uvedl v Euro přesvědčivě Lessyho advokát Tomáš Sokol.
Sám ministr Jan Kubice se přitom nechal ihned po Lessyho odvolání slyšet, že pokud se ukáže, že vyhazov policejního prezidenta byl čistě účelový, okamžitě odstoupí. Zdroj týdeníku Euro navíc uvádí, že má ministr vnitra prý sbalenou kancelář.
Veřejnost je krmena Rathem, ostatní kauzy se zametají…
„Policie opravdu není v dobré kondici. Má málo peněz, vyšetřování mediálně známých kauz Tatra, Pandur či Casa jsou vedena zvláštními způsoby a politický tlak na policii je stále cítit ve vzduchu,“ míní Jan Hrbáček.
Zatímco je podle jeho slov veřejnosti exkluzivně servírována kauza nepříliš oblíbeného středočeského exhejtmana Davida Ratha, zároveň se podle Hrbáčka v tichosti odkládá případ kmotra ODS Alexandra Nováka, jehož bankovní účty protékaly stamiliony korun. Dělá to prý dojem, že veřejnost má být částečně protikorupční uspokojena, ale pověstná koza zůstane celá.
Hrbáček už dříve k odvolání Petra Lessyho pro ParlamentníListy.cz uvedl, že údajné provinění, kvůli němuž je popotahován, spíše působí jako berlička, sloužící k vykopnutí nepohodlného policejního šéfa. „Je to nešťastná konstrukce, působí trapně a otvírá spoustu prostoru pro obhajobu,“ řekl nedávno redakci.
Ten rovněž přiznal, že Lessyho pád byl připravován delší dobu, protože informace o konci policejního prezidenta kolovaly mezi zasvěcenými již několik dní. „Měl jsem ty informace už od pátku, ale nechtělo se mi věřit, že by to udělali tak naivně,“ řekl v narážce na problematickou právní konstrukci obvinění ParlamentnímListům.cz Jan Hrbáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka