Varovné. Po údajích z Ruska se na Západě nebude slavit

02.01.2023 12:07 | Analýza

Válka na Ukrajině trvá. Jak je na tom ruská ekonomika? Podle magazínu The Economist mnohem lépe, než se čekalo. Zatímco na začátku války se čekal propad hospodářství o deset až patnáct procent, tyto odhady vzaly za své už v létě. A magazín také ruskou ekonomiku srovnal s evropskou. Srovnání vychází nelichotivě. Magazín ovšem není jediný, kdo srovnával.

Varovné. Po údajích z Ruska se na Západě nebude slavit
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezidenti Ruska a Číny při jednání

Začátek války se nesl ve znamení slibů, že ekonomické sankce Rusko zničí a předpovídalo se, že zbankrotuje. Na sklonku roku se na stav ruské ekonomiky podíval britský týdeník The Economist. A zdaleka tak černě stav ruské ekonomiky nevidí.

Uznává, že ruská ekonomika dostala na frak. Řada zahraničních investorů ze země odešla, někteří zřejmě už navždy. Jen málo zemí čeká takový propad hospodářství, jako Rusko. Jenže i tak si Rusko dle magazínu vede překvapivě dobře. Na začátku invaze zachvátil finanční sektor chaos. Akciový trh zkolaboval, kurz rublu také. Odhady růstu HDP ekonomové velice rychle přehodnotili a místo růstu 2,5 % odhadovali snížení o 10 %. Ti z Bílého domu dokonce o 15 %. Problémy byly jak na nabídkové, tak na poptávkové straně. Odchod západních firem znamenal omezení sortimentu toho, co si Rusové mohli pořídit. A do toho všeho centrální banka zdvojnásobila úrokovou míru, což zdražilo obsluhu dluhu a snížilo poptávku.

Jenže už v řádu týdnů se dle týdeníku ukázalo, že nejčernější scénáře se nenaplní. Sankce tvrdě dopadly na ruský průmysl, zejména na ten, který závisel na dovozu součástek, jako například automobilový průmysl. Ale ostatní sektory, zejména ty, které ruský stát angažoval pro pomoc ve válce, si nevedou tak špatně. Během léta ekonomové opět upřesnili své odhady. A za rok 2022 očekávají pokles „pouze“ o tři nebo čtyři procenta. Co se v podstatě nepohnulo, je nezaměstnanost. Zejména proto, protože firmám bylo řečeno, že mají zaměstnance zaměstnávat dál, i pokud to bude za nižší nebo dokonce žádnou mzdu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No páni, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 02.01.2023 12:56:50
to "zaostalé, rozpadající se" Rusko nám to nandalo. Když to říkali Rusové, Západ se jim posmíval a bral to jako ruskou propagandu. Někteří západní ekonomové na to upozorňovali od září. Američani chtěli zničit Rusko, ale budou se muset spokojit s rozbitou EU. A oni se spokojí! Náš přítel, náš vzor nám plyn prodává několikanásobně dráž než by stál plyn od nepřítele Ruska. A co se týče plynu jsme stejně závislí jako před sankcemi, jen na USA s cenou x krát vyšší. To je přece výhra. A jaké ponaučení si z toho vezmou vlády zemí EU s centrální vládou - přijmou další protievropské (pardon, protiruské) sankce.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…