Víme, jakým fíglem nás výrobci chrání od rozladěnosti nad dražšími potravinami. Sníží jim váhu

02.02.2014 19:52 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Desetiprocentní růst cen potravin. Na ten média upozorňují každoročně, ale zatím k němu nikdy nedošlo. Spotřebitel je nakonec „spokojený“, že ceny rostou méně. Takhle klidní vášně mezi lidmi předseda Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal. Nicméně výrobci společně s obchodníky umně snižují množství výrobku v obalu, aby spotřebitele nerozčílili.

Víme, jakým fíglem nás výrobci chrání od rozladěnosti nad dražšími potravinami. Sníží jim váhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

„Na desetiprocentní růst nás média připravují každoročně, nikdy k němu nedošlo. Spotřebitel je nakonec „spokojený“, všimněte si prosím uvozovek, že ceny rostou méně strmě,“ sdělil Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů (SČS), ParlamentnímListům.cz. Jak napsal ve své zprávě, loni v srpnu činilo meziroční navýšení cen potravin něco přes pět procent. Poplašné zprávy bere trochu jako mediální folklór.

Ceny rostou pořád

O desetiprocentním nárůstu cen informovala během měsíce takřka všechna média. Většinou se v této souvislosti hovořilo o přímém důsledku devalvace koruny Bankovní radou České národní banky (ČNB). Nicméně třeba expremiér Jiří Rusnok, jenž však do zmíněné rady ČNB zamířil, to označil jako zneužití situace ze strany obchodníků. Letos se přitom nezvyšovaly ani sazby daně z přidané hodnoty, ani spotřební daně.

„Ceny potravin se ovšem směrem vzhůru, byť s výkyvy a kolísáním, již několik let pohybují. U některých komodit to i méně všímavý spotřebitel musel zaznamenat – vejce, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky. Skoková zdražení jsou výjimečná, ale vzpomeňme na vejce. Obchod „umně“ rozloží zdražení v čase tak, aby ho spotřebitel nezaznamenal a nebyl až příliš demotivován nakupovat,“ napsal Dupal.

Cena potraviny ovšem zajímá každého spotřebitele. Zatím ale stále platí, že v Česku máme spíše levnější potraviny než ve většině zemí Evropské unie. Některé inflační vlivy dokáže podle SČS stále ještě kompenzovat u nás vysoká hustota sítě prodejních řetězců, a tedy tržní konkurence, a také marže obchodu, kterou čeští výrobci považují za neúměrně vysokou. Tyto „polštáře“ ale už možná začínají být vyčerpané, což vede ke zmiňovanému zvyšování cen potravin.

Snižování množství výrobku

„Výroba i obchod, tentokrát ve svorné spolupráci, nás spotřebitele na druhé straně dokáží ušetřit špatné nálady nabyté po nákupu za více peněz než včera. Sníží množství výrobku v obalu, který se pak prodává třeba za stejnou cenu, v každém případě ale za cenu na měrnou jednotku vyšší. U kostky másla, ,obvykle' vážící čtvrt kila, doma shledáme hmotnost 200 gramů, čtvrtlitrové balení šlehačky či zakysané smetany má ,najednou' 200 mililitrů a tak dále,“ píše Libor Dupal s tím, že podobné je to i s ostatními druhy potravin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…