Nechyběl ani plzeňský primátor Martin Baxa. Veverka v diskusi představoval obyčejného občana, byť si v žertu za smíchu přítomných pochválil sako, které má prý lepší než Václav Moravec. Další zajímavostí a náhodou byl fakt, že správce zámku, kastelán Fiala, je nejen jmenovec, ale také je stejně starý jako předseda ODS. Diskusi avizovala na sociálních médiích ODS jako svoji oficiální akci.
Pokorní politici
Po půlhodince hudebního představení začala diskuse, do které poměrně dlouho a intenzivně vstupoval právě hobojista Veverka.
„Legitimita politika je, že může pracovat. Je dána tím, že získá důvěru, je zvolen, reprezentuje ostatní v určitých rozhodnutích, a těm se také zodpovídá. Jiná forma legitimity v parlamentní a zastupitelské demokracii ani nemůže být,“ uvedl Petr Fiala. „Se vší pokorou tedy říkám – pokud máme spravovat veřejné věci, tak je to jen díky tomu, že nám lidé dají svoji důvěru. Nemůžeme ale rozhodovat všichni o všem. Jsou tu určité tendence, ale jako politolog tomu nevěřím a ani si nemyslím, že by to bylo dobré,“ řekl Fiala k referendu. „Není ani čas, aby se všichni těmi věcmi do detailu zabývali. Není důvod, abychom všichni v každé chvíli rozhodovali o všem, a proto si volíme reprezentanty, kteří to nějakým způsobem dělají za nás.“
Hobojista Veverka s předsedou Petrem Fialou. Foto: Václav Fiala
Referenda netřeba
„Nyní je hrozná móda říkat, že bychom mohli všichni rozhodovat a bylo by nějaké každodenní referendum. To by nefungovalo. I přímá demokracie, jak ji třeba známe z některých antických států nebo ze Švýcarska, funguje spíše v menších komunitách. Ale nikde na světě to nefunguje, jak jsem uvedl. Takže musíme si vybírat reprezentanty, kterým věříme a kteří politiku dělají ne ani tak za nás, ale pro nás, kteří tu politiku chápou jako povolání a zodpovídají se těm, které reprezentují,“ pokračoval profesor Fiala. „Je to veřejná služba, opravdu služba spoluobčanům, kteří mi dají důvěru, abych za ně některé věci vyřešil.“
Pak pokračoval: „Chtěl bych říci několik vět, které nejsou populární, ale pravdivé. Jednak génius průměrnosti. To bylo použito na Hitlera a šéfy nacistického Německa. To nás vede k myšlence, zda si v té demokratické cestě lze zvolit demokraticky tyrany a špatné vládce. Na čem vždy záleží, je vůle společnosti, jakou chceme mít zemi a její reprezentanty a na kolik jim záleží na kvalitě, kultivovanosti, demokratičnosti. Byl to myslím Masaryk, který to řekl – ale bylo více myslitelů, kteří toto řekli, že každý národ má vládu, kterou si zaslouží. My si volíme ty lidi a na nás záleží, jaké to tady bude. To bych chtěl zdůraznit – váš hlas má váhu. Když se na to vykašlete a necháte to na druhých a dost se nesnažíte, tak to nikdy nemůže být dobré.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala