Skoro dvě třetiny Čechů nesouhlasí s rozhodnutím Evropského soudu, podle kterého už nesmí být používán název „pomazánkové máslo“. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedla společnost STEM/MARK. Měli bychom proto vystoupit z Evropské unie? Řada lidí si myslí, že ano. Například Strana svobodných občanů by raději naši zemi viděla v Evropské zóně volného obchodu. Miloš Zeman dokonce přestal pít kvůli byrokratickým nařízením z Bruselu svoji oblíbenou becherovku.
Brusel do toho nemá mluvit
„Ředitel firmy, která ji vyrábí, mi říkal, že museli splnit normu Evropské unie a zvýšit obsah cukru v becherovce. Proto mi přestala chutnat a přestal jsem ji pít. Dozvěděl jsem se také, že EU připravuje další direktivu, že všechny záchody v celé EU mají mít jednotnou formu, aby byla minimalizována spotřeba vody. Je to odstrašující a je to nesmysl a celá EU, pokud se tato norma prosadí, bude smrdět. Tyto byrokratické předpisy musíme odmítnout, protože spadají do kompetence národních parlamentů a národních vlád a Brusel do toho nemá co mluvit,“ řekl při své nedávné návštěvě Přerova Miloš Zeman.
Regulace si schvalujeme sami
Jeho protikandidát v přímé volbě prezidenta a sociální demokrat Jiří Dienstbier uvedl, že je potřeba se včas proti těmto regulacím ohradit. „To, jak občas tady někdo nadává, že nám EU schvaluje úplné nesmysly, tak ty schvalujeme sami prostřednictvím našich zástupců v Evropské radě. Takže jde o to, abychom se proti nesmyslům včas ohradili, aby náš zástupce vystupoval kompetentně a naše argumenty uplatnil,“ řekl ve středu studentům Univerzity Palackého v Olomouci senátor Dienstbier.
To, co by pro nás podle něj mělo být zásadní, jsou dobré vztahy se sousedy, fungující a pokračující evropská integrace. „Kdybychom teoreticky vystoupili z EU nebo zůstali na okraji, což nám dnes hrozí při našem postupu k fiskální unii, bankovní unii, pokračující hospodářské a politické unii, tak ostatní budou přijímat rozhodnutí, na která my nebudeme mít žádný vliv, ale která stejně budeme muset respektovat, protože nemáme šanci se jim jakkoliv vyhnout. Takže naše faktická suverenita je mnohem vyšší jako členské země EU,“ uvedl dále Dienstbier.
Žádná jiná budoucnost není
Žádnou jinou cestu, než pokračovat v evropské integraci proto Dienstbier nevidí. Jakákoliv jiná alternativa by měla podle něj fatální dopady pro Českou republiky, jak z ekonomického hlediska, tak dlouhodobě i z hlediska bezpečnosti. „Každý politik, který uvažuje racionálně, tak ví, že žádnou jinou budoucnost, než v pokračující evropské integraci, nemáme. Kdykoliv se mezinárodní systém rozpadl, tak jsme na to docela zle doplatili. Tím nejhorším případem je samozřejmě druhá světová válka,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka