Dluhy mají jak vůči firmám, které zajistily úvěr, objekt před dvěma lety postavily, tak i vůči státu, či dalším dodavatelům. Jak se ukázalo, trojice podnikatelů – Stanislav Snášel, Karel Berka a Martin Hart možná zpronevěřili i stotisícové zálohy, které senioři dávali vždy, když se do Senior domu stěhovali. Jenom tato částka dělá 15 milionů korun.
Finančnímu úřadu v Táboře dluží firmy pět milionů korun, českobudějovické teplárně skoro 200 tisíc korun, za vybavení koupelen firmě z Tábora skoro 4,5 milionu. A největšími věřiteli jsou firmy, které zajistily úvěr a dům postavily. Tam je dluh půl miliardy, úroky stoupají stále dál. Firmy i objekt jsou už v insolvenci. Přestože jde i podle právníků o zcela jasný podvod a vytunelování prostředků, policie případ zatím neřeší.
“Zatím se na nás nikdo s trestním oznámením či žádostí o prošetření neobrátil. Pokud ale dochází k takovýmto závažným událostem, měl by to co nejrychleji někdo udělat,“ řekla mluvčí policie v Českých Budějovicích Regina Tupá.
Senioři se bojí o střechu nad hlavou
Lidé, žijící v Senior domě, který měl být českou chloubou, se teď bojí o střechu nad hlavou. Kromě záloh, které byly jako kauce, platí ještě měsíčně od 7 do 12 tisíc za bydlení a služby. Nyní si zřejmě budou muset ještě připlatit. Insolvenční správce totiž musí zachovat provoz, a proto, aby byly peníze na provoz i výplaty zaměstnanců, se zřejmě budou muset zvednout platby zhruba o 1400 korun na osobu. S tím však důchodci nesouhlasí.
„Za to, že to rozkradli, nemůžeme. Je to podvod a my místo toho, abychom měli klidné stáří, se teď bojíme, aby nás nevystěhovali na ulici,“ přiznala pro ParlamentniListy.cz paní Věra, která už několik měsíců v domě žije.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus