Akci moderoval poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa a dorazilo i několik dalších poslanců, například místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Váňa, místopředseda Úsvitu Martin Lank, poslanec ČSSD Robin Böhnisch či poslanci ANO Zdeněk Soukup a Jana Lorencová.
Hlavním poselstvím bylo, že pokud si chceme udržet svobodnou a prosperující společnost, musíme být navenek silní a tvrdí jako starověká Sparta a uvnitř společnosti pluralitní a „měkcí“ jako Athény.
Arabský svět je beznadějný. Jeho kultura je násilná
To, co se děje na Blízkém východě a v Izraeli, může být poučné pro to, co se děje v Evropě. Situace je dle názoru izraelského akademika propojená. „Arabský svět je beznadějný,“ řekl Shueftan. Důvodem je arabská politická kultura, která je beznadějně násilná a neschopná přijmout pluralismus. Dle něj není problém v islámu jako takovém, ale je to problém arabské kultury. Například v Íránu, ačkoli je režim barbarský, tak lidé tam touží po pluralismu.
Navíc pokud nastane nějaká změna v arabském světě, tak může být i k horšímu. A pokud by měla být k lepšímu, tak to bude pomalé a na celé generace. Frustrace lidí v arabském světě z toho, že jejich společnosti nefungují, jen plodí další násilí.
Blízký východ je dle izraelského akademika velmi násilný a nestabilní, státy kolabují, základní struktura je velmi vratká a mír je nemožný (je možný případně až za stovky let). Všechny státy tam prošly občanskými válkami a je otázkou, kdy znovu propuknou. Státy tam jsou fakticky s výjimkou Egypta umělými konstrukty – základem společnosti jsou kmeny. Násilí se děje i mezi kmeny i uvnitř kmenů. Sunnité bojují se šíity…
Směšné návrhy z EU a USA. V zimě padá sníh a na Blízkém východě je zase válka
Proto jsou dle Shueftana všechny návrhy, které přicházejí z EU či USA, že si všichni sednou kolem jednoho stolu, obejmou se, všichni budou bratři a zavládne mír a přátelství, směšné. Dle něj se v životě musí počítat s určitými danostmi: například, že v zimě bývá sníh, v létě teplo… a na Blízkém východě jsou války. Zda bude mír, je podle Shueftana hloupou otázkou. Chytrou otázkou je, jak udělat situaci co nejvíc snesitelnou, i když mír není a nebude.
Podle něj není možné najít „řešení“, ale je klíčové vědět, jak a co bránit a proč to bránit. Izrael je dle něho starověkou Spartou navenek Athénami uvnitř. „Pokud nejste silný navenek, nepřežijete, když nejste tvrdí, nepřežijete,“ řekl. Izraelci dle něj berou arabské radikály jako přírodní danost, přírodní katastrofu. V Americe mají hurikány a tornáda či zemětřesení a v Izraeli jsou teroristé.
Být jenom hezký nepomáhá, je třeba být ochoten bránit svou zemi adekvátními prostředky. Tyto prostředky se ale nelíbí EU. Shueftan zdůraznil, že většina západoevropských států EU je kritická vůči Izraeli, Češi jsou k němu přátelští a mají pochopení. Zavzpomínal i na to, jak předával čestný doktorát haifské univerzity Václavu Havlovi a ptal se ho, dokdy Češi „vyměknou“ stejně jako západní Evropa.
Představitelé Evropy se dívají dle něj na svět nerealistickýma, naivníma očima, což připomíná appeasement mezi válkami či postoj některých intelektuálů k SSSR během studené války. Podle něj je hloupým vtipem, když Izraelcům někdo radí, že mají mluvit s partnery a vytvořit na Blízkém východě něco podobného EU a vzdát se suverenity.
„Na Blízkém východě je monologem to, když člověk mluví sám se sebou. A dialogem je, když dva lidi mluví každý sám se sebou,“ řekl. „S lidmi jako Asad, Husajn, Arafat se dialog vést nedá, ti se bombardují,“ řekl. A dodal, že oni musí vědět, že když zaútočí na Izrael, tak Izrael na ně udeří ještě mnohem silněji. Samozřejmě je třeba mít i partnery. Zmínil izraelskou pomoc Egyptu a Jordánsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík