Začalo to před Vánocemi 2011. Ani o jedenáct let později kauza šéfů ŘSD nekončí

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

12.03.2022 19:45 | Kauza

Těžko říct, co si těsně před Štědrým dnem roku 2011 mysleli Petr Laušman, Michal Hala nebo šéf společnosti Monstera International Jiří Neužil, když si pro ně přišli detektivové dnes už neexistujícího Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Byli vzati do vazby, stíháni.

Začalo to před Vánocemi 2011. Ani o jedenáct let později kauza šéfů ŘSD nekončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Vrchního soudu a Vrchního státního zastupitelství v Praze

Pokud zůstaneme pouze u bývalého ředitele ŘSD Laušmana, který vedl státní podnik mezi roky 2002–2007, přesuňme se do roku 2017.

„Trestní stíhání trvalo dva roky, zasáhlo do profesního a rodinného života žalovaného, což má soud za prokázané ze svědeckých výpovědí. Skutečnost, že byl stíhán, byla medializována,“ odůvodnil verdikt soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Růžička. Laušman vysoudil skoro čtvrt milionu za neoprávněné stíhání.

Příběh by tím vlastně mohl skončit. Jenomže tak to není. Justiční polízanici dosud čelí Michal Hala. V souvislosti s jejich jmény se nejčastěji skloňovalo, že údajně nevýhodnými smlouvami státu způsobili škodu několik set milionů korun.

„Sedm lidí policisté zatkli v prosinci (2011) kvůli nevýhodným pronájmům pozemků ŘSD dvěma spřáteleným firmám. Jsou podezřelí, že státu způsobili škodu několik set milionů korun. Trestní stíhání zahájili proti čtyřem z nich, později je obvinili z trestného činu přijímání úplatku a trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku,“ napsala MfD.

Alfredu Brunclíkovi začíná těžké období

Nyní je březen 2022, a jak jsme už řekli, nad celým spletitým případem by šly zavřít obě oči.

Tak to ale není.

Laušmanovým nástupcem ve funkci generálního ředitele byl totiž mezi roky 2007–2010 stavební inženýr Alfred Brunclík. Poslední rok svého působení na ŘSD spojil s takzvanou úspornou strategií. Tehdejší ministr Vít Bárta (Věci veřejné) chtěl šetřit, což přenesl také na Brunclíka. Byl to právě Bárta, který jej nakonec odvolal z funkce.

Pořád se pohybujeme v roce 2010.

Trvalo roky, než na Brunclíka v roce 2016 podala protikorupční policie návrh na obžalobu z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli smlouvám na pronájem reklamních ploch z jara roku 2010 za cenu o cca 162,5 milionu korun nižší, než za jakou by prý měly být reklamní plochy pronajímány.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…