Zkušený novinář vytáhl kauzu Drtinová. A moderátorku totálně ztrhal

24.08.2013 16:53 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Především televiznímu zpravodajství se věnuje mediální odborník Petr Žantovský ve svém ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích. Kritizuje to, že pro Českou televizi bylo významnější, kdo bude za jakou stranu kandidovat v krajích v předčasných volbách, než věnovat se fatálním dějům, které se odehrávají v Egyptě a v Sýrii.

Zkušený novinář vytáhl kauzu Drtinová. A moderátorku totálně ztrhal
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová

Ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích začíná mediální odborník Petr Žantovský nářkem nad tím, jak špatně se v Česku dělá zahraničně-politická žurnalistika. „Máme před sebou dva docela fatální děje, které se odehrávají poměrně nedaleko od nás na jih v Egyptě a v Sýrii, a přesto se o nich – minimálně o tom egyptském – mluví v českých médiích málo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Přitom je přesvědčen, že tyto dva příběhy ovlivní budoucnost České republiky a Evropy mnohem víc než třeba skutečnost, kdo kandiduje za ODS v Karlovarském kraji v předčasných volbách. „Když jste se dívali na televizní zpravodajství, tak přesně takové dilema kladla Česká televize před diváka v minulých dnech opakovaně. Ale platí to i pro jiné televize, nejen pro Českou. Ale přece jen Česká by v tomto směru měla jít trošku příkladem,“ myslí si mediální odborník.

Zahraniční televize se věnovaly Egyptu, české banalitám

Z televizního vysílání pak divák musel dojít k závěru, že nejdůležitější na světě je jméno kandidáta nějaké strany v nějakém okrese, kraji či regionu. „Ale to, že se v Egyptě vraždí lidé po stovkách, že se tam odehrává regulérní občanská válka, že tam většina národa říká ´Vraťte nám Husního, protože za něj byl klid a spravedlnost´, kdežto menšina křičí ´Budeme svolávat demonstrace, protože to chceme a protože se nám líbilo Muslimské bratrstvo´, to všechno jsou věci, které se dozvíte jen velmi letmo, skutečný publicistický obraz k tomu média nedodávají,“ míní Petr Žantovský.

Kontrastně vycházejí české televize ze srovnání s těmi zahraničními. „Sledoval jsem namátkou Euronews nebo CNN a musím říct, že ve stejné dny, kdy se české televize věnovaly věcem spíše banálním, tak tyhle dvě stanice věnovaly desítky minut jenom Egyptu. Nebo jsem si pustil v půl sedmé večer BBC a do osmi nedávali téměř nic jiného než Egypt. A pak se k němu ještě vrátili v devět v nějakém rozsáhlém diskusním pořadu s arabisty, odborníky na tu oblast, politology či vojáky,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Pro použití sarínu je nejjednodušší hodit odpovědnost na Asada

V Česku naopak absolutně chybí širší novinářský pohled na to, jak ta politika opravdu vypadá a jaký vliv mají jednotlivé události na vývoj země. „Já z toho mohu usoudit dvojí. Že ti příslušní editoři, odpovědní redaktoři, dramaturgové či novináři buďto vůbec nevědí, o čem to je. To je pak jejich nedostatek vzdělání a celkového společensko-politického rozhledu. Anebo je jim to jedno a je pro ně mnohem zajímavější zabývat se nějakými banálními půtkami někde na jižní Moravě nebo kdekoli u nás než událostmi v Egyptě,“ podotýká mediální odborník.

V té souvislosti postrádá prostinkou úvahu, komu to slouží. „Třeba v Sýrii došlo k naprosto nevídanému a už desítky let bezprecedentnímu činu, že tam někdo zřejmě použil proti civilnímu obyvatelstvu sarín, což je látka mezinárodně zakázaná hromadu let. A navíc ji ještě použil v rámci nějakého vnitrostátního přetlačování. Pochopitelně nejjednodušší závěr je ten, že to způsobila Asadova vláda. Ale možný závěr je také ten, že pachateli jsou ti odbojníci, protože by tím mohli hodit odpovědnost na Asada,“ zamýšlí se Petr Žantovský.

Brutální propaganda činem před španělskými volbami

Nevidí jediný logický důvod, proč by prezident země měl nařídit použití nervově paralytického plynu na předměstí ve svém hlavním městě, když tam nebyla zjištěna žádná centra odboje. „To je absurdní a důvod, proč by to Asad měl udělat, mě nenapadl. Ale tuhle úvahu by měl vést nějaký zasvěcený analytik, který se vyzná v této oblasti a je schopen rozebírat otázku ´Komu to poslouží?´“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský a připomíná dvě, svým způsobem podobné, události.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…