Náročnost zkoušek ale ministerstvo snižovat nehodlá, pouze upraví některé náležitosti testování. Nově se budou moci žáci při psaní testů napít nebo je bude moci učitel pustit na záchod.
„Mohou popít, pojíst, zejména třeba cukrovkáři a podobně. To mi připadalo úplně brutální. A budou moci v ojedinělých případech opustit místnost, aniž by podstoupili riziko, že ukončí státní maturitu," uvedl k tomu ministr školství Josef Dobeš.
Maturanti navíc budou moci skládat maximálně dvě zkoušky v jeden den. Hodnotitele testů na školách také čekají další školení.
Zčásti se má také snížit administrativní zátěž a pracnost. Bude se totiž hodnotit přímo originál testu. Zjednoduší se také instrukce a postupy zadavatele v učebně. Při říjnové maturitní generálce bylo totiž kvůli nesprávnému zpracování špatně vyhodnoceno 12 tisíc testů.
Vymezí se ale určitá pravidla, například že žák musí být v učebně 15 minut před zahájením zkoušky a přijde-li později, zadavatel ho může vyloučit.
Ředitelé škol veškeré změny přivítali. Podle nich se v takové formě státní maturita povede.
Ministerstvo připraví ještě jedny cvičné testy
"Žáci budou moci pít, na lavici však mohou být pouze povolené pomůcky, zadání a záznamové archy. Opouštění učebny v průběhu zkoušky zůstává omezeno - zadavatel však může v oprávněných případech rozhodnout jinak," představil ředitel centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený novinky, které chystají při ostrých jarních maturitách. Z testů z českého jazyka podle něho také zmizí otázky, na které není jednoznačná odpověď.
"Obtížnost zkoušek nebude snižována," upozornil pak ministr Dobeš. Aby se však žáci mohli lépe připravit, chystá pro ně CERMAT ještě jedny cvičné testy. Ty si budou moci studenti udělat v prvním čtvrtletí příštího roku.
"Celková neúspěšnost studentů se očekává mezi 15 až 21 procenty," dodal Dobeš s tím, že samozřejmě na školy s vysokým procentem neúspěšnosti vznikne velký konkurenční tlak.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb