Faktem je, že volbu školy a její absolvování výrazně ovlivňují zájem, podpora a finanční možnosti rodiny. Pokud tomu tak není, je to problém. A ten se odráží na tom, že děti – včetně těch nadaných – kvůli handicapu nemohou studovat. Je třeba jim pomoci a bohužel stát na to nestačí. I proto se v pomoci angažují též firmy a další organizace. Bylo a je tomu tak i v případě Radovana Laciho z České Lípy.
„Chtěl jsem všem dokázat, že i kluk z dětského domova, kde jsem strávil více než 16 let svého života, může vystudovat vysokou školu…“ svěřil se s tím, jaké rozhodnutí stálo na počátku toho, než za svým přáním začal jít i konkrétními kroky.
Radovan, který zažíval odmítání už na základce, je na cestě za magisterským titulem
Roky pobytu v dětském domově pokládá jako životní zkušenost a jak říká, bere si z nich jen to nejlepší. I když dříve sebevědomím prý neoplýval, v současné době, kdy už mu zbývá jen jeden rok k dosažení magisterského titulu v marketingové komunikaci, z něj srší energie a podnikavost. Stal se jedním ze zakladatelů platformy Vteřina poté, která též pomáhá mladým lidem z dětských domovů zorientovat se ve světě mimo institucionální péči. S kapelou Mimosféry, kterou založil, pořádá kromě koncertů také hudební dílny v dětských domovech.
Začátky toho všeho ale, jak se dá vytušit, čítankové nebyly.
S diskriminací se Radovan totiž setkal už na základní škole – kde se prý paní učitelka domnívala, že romský spolužák brzdí třídu v rozvoji a navrhovala jeho přesun do zvláštní školy. Možná právě to na něj zapůsobilo jako motivace. Uvědomil si totiž, že vzdělání představuje vstupenku k lepším životním příležitostem.
Je hodně věcí, kterých se může člověk bát, studium tam ale nepatří, říká
„Nejen, že mám širší obzor v různých oborech. Mám také možnost dělat to, co opravdu chci. Proto mladým lidem vzkazuji: Studujte, dokud máte možnost. Pokud se strachujete, že studium nezvládnete a nezkusili jste to, jak můžete vědět, že to nepůjde? Na světě je mnoho věcí, kterých by se člověk měl bát, ale studium mezi ně nepatří,“ pochvaluje si v současné době mladík.
Překypuje navíc i dalšími plány do budoucna: Až dokončí prý vysokou školu, chce se začít zdokonalovat v cizích jazycích. „S kapelou plánujeme koncerty, festivaly a benefiční akce pro děti z dětských domovů. Zároveň se těším na dotočení desky, jejíž pilotní píseň Nebe v nás je určená mladým lidem z dětských domovů. Schopnost pomáhat chápu jako jistou formu nezávislosti. Nebýt jí, nemohl bych být aktivní směrem k mladým lidem z dětských domovů a dělat to, co mě opravdu naplňuje. Musím se přiznat, že nic z toho by bez stipendia z Fondu vzdělání asi možné hned tak dosáhnout nebylo. Bylo by to daleko obtížnější,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová