Samotného ministra tato čísla překvapila. U vyšší obtížnosti, kde se očekávaly lepší výsledek vzhledem k tomu, že si ji volili hlavně studenti gymnázií, byla míra neúspěšnosti dokonce 48 procent.
Polovina budoucích maturantů také nezvládla test z matiky, 40 procent pohořelo na němčině.
Nastavili jsme to dobře...
Dobeš nicméně odmítl, že by šlo o špatně nastavené hodnocení. „Tato laťka byla nastavena předem a nebudeme snižovat tuto obtížnost," řekl v Otázkách Václava Moravce nekompromisně.
S tím ale nesouhlasí školská expertka a předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Ta je sice zastánkyní státních maturit nicméně podstatné je podle ní srovnatelnost testů, samotná obtížnost prý takovou roli nehraje. Právě tento nečekaný výsledek by podle ní mohl další realizaci zkoušek ohrozit, což by považovala za chybné.
...ale studenti test podcenili
Ministr Dobeš důvod značné míry neúspěšných studentů spatřuje na několika místech. V první řadě si myslí, že studenti přistupovali k testům s minimálním nasazením, protože vše bylo „jen na zkoušku". Tento názor podpořil i předseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt. „U té ostré maturity to bylo jiné," sdělil se svém krátkém vstupu druhý ze jmenovaných mužů.
Šéf resortu školství doplnil, že přibližně šest stovek z celkových 95 tisíc účastníků generální zkoušku bojkotovalo odevzdáním prázdných odpovědních archů.
Soukromé školy mají vyšší neúspěšnost
Žáci soukromých škol byly také údajně o polovinu méně úspěšní než jejich vrstevníci ze státních zařízení.
V závěru diskuse stačil Josef Dobeš ještě sdělit učitelům, že se mu podařilo ušetřit peníze na nákup pomůcek a učebnic. „Mám na ostatní neinvestiční výdaje sto milionů korun," slíbil ministr, nicméně poněkud neochotně připustil, že se finance musí vyčerpat ještě do konce tohoto kalendářního roku.
Čtěte také:Dobeš si posvítí na střední školy. Je jich prý zbytečně moc
Dobeš jako říšský protektor. I tak může vypadat protest studentů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac