AOPK: Medvěd v Beskydech dostal dnes v noci telemetrický obojek

09.04.2019 10:39 | Zprávy

Medvěda, který se už více než měsíc pohybuje v Beskydech v oblasti Lysé hory, se včera večer podařilo odchytit do nastražené klece. Zvíře dostalo telemetrický obojek a bylo opět na stejném místě vypuštěno. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

AOPK: Medvěd v Beskydech dostal dnes v noci telemetrický obojek
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„V terénu byly čtyři speciální klece, na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece včera večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje. Zároveň byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Medvědice váží 106 kg, výška je 87 cm. Telemetrický obojek může být funkční zhruba dva roky, data o pozici jsou zaznamenávána každé dvě hodiny.

„Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ dodává František Jaskula.

Medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás všechny tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR přísně chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Škody, které šelmy působí na domácích chovech hospodářských zvířat (v případě medvěda také na včelstvech), kompenzuje majitelům stát.

(foto František Jaskula)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Stovka stromků od Vojenských lesů a statků udělá radost dětem i starým lidem

19:15 Ministerstvo obrany: Stovka stromků od Vojenských lesů a statků udělá radost dětem i starým lidem

Borovice a smrk, symboly vánočních svátků. Malé i velké, úzké i široké, někdy dokonale symetrické a …