„Rota bojové ženijní podpory vznikla počátkem letošního roku sloučením různých ženijních odborností do jednoho celku. Ty v minulosti cvičily samostatně, řada příslušníků je na nových pozicích a díky onemocnění COVID-19 je tento nepřetržitý výcvik vůbec první příležitostí prověřit, jak dokážeme společně v poli fungovat,“ přibližuje velitel roty kapitán Michal Suchánek.
Jednotka by byla v případě nasazení součástí vševojskového uskupení. Jejím úkolem je omezovat pohyb nepřítele a podporovat přesuny vlastních vojsk. Dokáže přemosťovat suché i vodní překážky, zřizovat ženijní zátarasy, ničit objekty nebo naopak budovat ochranné stavby, upravovat a udržovat cesty.
Božena miny zcela rozemele
Jednotlivé čety cvičí na několika místech zároveň. Přímo ve srubovém táboře Smilov, kde je rota ubytována, pojíždějí nakladače a rypadla. V rámci výcviku upravují a zpevňují cesty mezi budovami. Kousek za táborem mění odminovací stroj Božena 5 pomalým tempem pruh rozkvetlé louky v čerstvě prokypřenou hlínu. „Božena dokáže odminovat pruh o šířce okolo 2,5 metru až do hloubky 30 centimetrů. Jednotlivá cepovací kladívka přitom působí při dopadu na povrch tlakem větším než jedna tuna na centimetr čtvereční a miny tak doslova rozemelou na malé kousky. Komplet se po dosáhnutí konce vytyčeného prostoru neotáčí, ale couvá zpět ve vlastních stopách,“ představuje bezosádkový stroj rotmistr Miroslav Dihlačka. Připomněl také, že přímo tato Božena byla v rámci české pomoci Jordánsku nasazena při odminování údolí řeky Jordán.
Minový vrhač položí až 12 min najednou
Zatímco Božena prostor od min čistí, o pár set metrů dál se děje pravý opak. Příslušníci zatarasovací čety procvičují vytváření minových polí. Používají k tomu minové vrhače MV-3, umístěné na korbách vozidel Tatra. Jejich akce je rychlá, každá vteřina navíc totiž zvyšuje riziko lokalizace nepřítelem. „Místa, odkud kontejnerové střely s minami odpalujeme, máme obvykle předem vytipovaná a prohlédnutá. Jednou salvou položíme 12 protitankových min až do tříkilometrové vzdálenosti. Tyto miny jsou již z výroby vybaveny automatickou sebedestrukcí po 48 hodinách. Časový limit sebezničení ale můžeme zkrátit,“ komentuje činnost obsluhy rotmistr Lukáš Dlabač.
V jiné části újezdu cvičí další četa, která budí dojem mechanizované jednotky. Z bojových vozidel pěchoty BVP-2 totiž sesedají roje, rozvíjejí se do bojové formace a postupují směrem k nepříteli. „Někteří z nich se "befkem" přesouvali poprvé v životě, i tyto drily jsou pro ně nové. Musím ale ocenit jejich aktivní přístup a chuť se učit,“ neskrýval spokojenost rotmistr Michal Florian, bývalý příslušník 7. mechanizované brigády, který má právě s BVP-2 a bojovými drily mechanizované pěchoty řadu zkušeností. „Jsou to ale pořád především ženisté. Umí pracovat s výbušninami, pokládat minová pole, vytvářet ženijní zátarasy, hloubit okopy. K tomu ale poskytují ochranu jednotkám, musí proto zvládnout i tyto bojové drily,“ doplňuje jeho slova kapitán Suchánek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva