ČEZ Distribuce: Duální vzdělávání mladých elektrotechniků pokračuje druhým rokem

29.02.2020 15:06 | Zprávy

Pět studentů druhého ročníku ostravské Střední školy elektrotechnické Na Jízdárně se opět zapojilo do společného projektu své školy a společnosti ČEZ Distribuce a pokračují ve sbírání zkušeností pod dohledem ostřílených energetiků.

ČEZ Distribuce: Duální vzdělávání mladých elektrotechniků pokračuje druhým rokem
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vloni strávili v rozvodnách a dalších energetických provozech téměř 50 hodin, letos už to bude 168 hodin a ve třetím ročníku dokonce 343 hodin – tedy týden ve škole a dva týdny v práci.

Pilotní projekt využívající prvky duálního vzdělávání, který ve spolupráci s místními zaměstnavateli rozjel Moravskoslezský kraj jako zřizovatel škol, Svaz průmyslu a dopravy a MŠMT, má mezi mladými úspěch – letos se do něj přihlásilo dalších pět studentů prvních ročníků ostravské elektrotechniky.

„Přípravě osnov pro praxi u nás jsme věnovali množství času a účastníky zapojujeme skutečně hned od začátku. Zatímco v prvním ročníku na kluky čekalo hlavně mnoho nezbytných školení a instrukcí vztahujících se k bezpečnosti práce, ve druháku už se dostanou do terénu a poznají reálný pracovní režim elektrotechniků,“ vysvětlila členka představenstva ČEZ Distribuce Michaela Kociánová. 

Ředitel SŠ Elektrotechnické Na Jízdárně Tomáš Führer od projektu očekává zvýšení zájmu mladých lidi o studium technických oborů. „Nenalhávejme si, že jsme vymysleli něco převratného – naopak, vracíme se k tomu, co tady před desítkami let fungovalo. Ze starého systému teď musíme převzít ty dobré věci a přidat k nim důraz na moderní technologie, aby šla výuka s dobou. Tento projekt začal doslova za pět minut dvanáct, protože učňovské školství bez promyšlené spolupráce škol se zaměstnavateli nemůže fungovat, což se v minulých letech projevilo i na poklesu zájmu o technické obory,“ řekl Führer.

Užší propojení studia s praxí dlouhodobě prosazují právě technicky zaměřené firmy. Zatímco v Rakousku, v Německu či ve Švýcarsku je to běžná praxe, v Česku se duální vzdělávání teprve rozvíjí. Pilotní projekt v Moravskoslezském kraji alespoň uplatňuje jeden z jeho nejvýznamnějších rysů – žáci ve firmách získávají praktické znalosti a dovednosti po celou dobu studia.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Nová čekací stání pro malá rekreační plavidla v Roztokách u Prahy jsou v provozu

19:15 Ředitelství vodních cest: Nová čekací stání pro malá rekreační plavidla v Roztokách u Prahy jsou v provozu

Ředitelství vodních cest ČR po dokončení kolaudačního řízení zprovoznilo nová čekací stání pro malá …