ČEZ: Nejen sokola stěhovavého, ale i karase obecného zachraňují v Elektrárně Ledvice

25.05.2023 8:57 | Komerční článek

Nejen ohroženou populaci sokola stěhovavého, ale i karase obecného pomáhá zachraňovat Skupina ČEZ v Elektrárně Ledvice. Zatímco opeřeným dravcům se zde daří na ochozu komína úspěšně vyvádět mláďata již řadu let, v případě této malé kaprovité ryby s tím začali energetici oficiálně teprve letos, byť přípravě věnovali celé předchozí čtyři roky.

ČEZ: Nejen sokola stěhovavého, ale i karase obecného zachraňují v Elektrárně Ledvice
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Klidný domov představuje pro pravidelně regulované množství kaprovitých ryb jedna z retenčních nádrží chemické úpravny vod Elektrárny Ledvice. Slouží totiž energetikům ze Skupiny ČEZ jako přírodní indikátor nezávadnosti vody. Ta se po svém elektrárenském koloběhu vrací vyčištěná zpět do řeky Bíliny. O rybí obyvatele nádrží se stará Roman Branda, mistr provozu chemie a zároveň rybář tělem i duší, jehož specialitou je lov obřích dravců nejen v českých vodách, ale i ve Francii. Tam dokonce pravidelně zajíždí coby tester jistého výrobce rybářského náčiní určeného pro odchyt velkých sumců.

„Na ryby chodím od pěti let. Začínal jsem s bambusovým prutem a všemu mě naučil můj děda na Berounce. Když jsem tedy vstoupil v sedmi letech do rybářského kroužku, abych získal své první oficiální papíry, byl už jsem vlastně hotový rybář a prakticky jsem se nemusel nic učit,“ vzpomíná na své začátky u vody Roman Branda. Prvních deset let se přitom specializoval na kapry, přičemž měl vždy políčeno na ty kolem deseti až dvaceti kilogramů. Pak vytáhl svého prvního sumce a bylo hotovo. Podle jeho dalších slov byly v retenčních nádržích ryby i v minulosti. „První se do nich zřejmě dostaly coby oplodněné jikry prostřednictvím na hladině odpočívajících vodních ptáků během přeletů nad elektrárnou. Následně se ovšem přemnožily, což mělo spíše negativní efekt na kvalitu vody. Proto byly členy rybářského svazu odloveny. Když jsem před devíti lety nastoupil do „chemičárny“, pochopitelně mne jako rybáře zajímalo, zda ve vodě něco nezůstalo.“

karas

Dva ze sedmadvaceti karasů obecných, jejichž domovem se stala retenční nádrž  v Elektrárně Ledvice

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

20:16 Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu

Domov „Bez zámků“ Tuchořice, příspěvková organizace, otevřel novou budovu. Výstavba nové budovy je s…