„Vůči Albánii jsme nyní vznesli požadavek na náhradu škody, který je krytý zárukou Světové banky,“ říká Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. Tímto byla započata 60tidenní perioda, ve které se strany mohou dohodnout. Pokud se tak nestane, je možné záruku uplatnit. „Nyní již jasně došlo k porušení práv distribuční společnosti. Situace je velmi vyhrocená,“ vysvětluje Pleskač. Záruku Světové banky si společnost ČEZ vyjednala před vstupem na albánský trh jako prostředek ochrany investic v nekonsolidovaném podnikatelském prostředí. Sahá do výše 60 milionů euro.
Dnes také albánský Energetický regulační úřad oficiálně uvědomil společnost ČEZ Shperndarje, že započal řízení o odebrání její licence. Zahájení této procedury může ve svém důsledku vést k ukončení činnosti ČEZ Shperndarje. V takovém případě se bude Skupina ČEZ snažit ochránit investici prostřednictvím mezinárodní arbitráže.
V pátek 16. 11. se společnost ČEZ Shperndarje po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou rozhodla k zastavení dodávek elektrické energie všem albánským státním vodárnám, které dlouhodobě neplatí za elektřinu. Odpojování však začala bránit albánská policie, která dokonce šest zaměstnanců ČEZ Shperndarje zadržela na základě trestního oznámení vodáren o zneužití pravomoci. Takové jednání je v zásadním rozporu s albánskou legislativou, distributor má dle ustanovení regulátora plné právo přerušit dodávky elektrické energie těm, kteří neplatí účty za elektřinu.
V sobotu 17. 11. byl však ČEZ Shperndarje bezprecedentním rozhodnutím soudu nucen opět začít vodárny a další státní instituce připojovat. Tímto se snažil předejít dalším pokutám, ač neoprávněným, a tudíž prohlubování finanční ztráty. Proti tomuto nařízení podá ČEZ Shperndarje odvolání.
Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva