ČNB: Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava

16.09.2024 16:15 | Tisková zpráva

Česká národní banka (ČNB) vydává historicky první českou obchodní minci, český dukát. Nese motiv svatého Václava a nepřímo odkazuje na svatováclavské dukáty emitované v počátcích Československa. V prodeji bude od 17. září.

ČNB: Zlatá obchodní mince s motivem svatého Václava
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Na lícní straně zlatého jednodukátu je zobrazen český lev a název státu „Česká republika“ prokládaný symbolikou lipových lístků. Na rubové straně je portrét svatého Václava s přilbou a texty „SVATÝ VÁCLAVE NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“ a „ČESKÝ DUKÁT“. Podobu mince pro ČNB navrhl akademický sochař Vladimír Oppl.

Ražba zlatých dukátů má na českém území dlouhou tradici, ČNB na ni nyní navazuje. „Vydáním českých dukátů připomínáme úspěšnou emisi svatováclavských dukátů, ražených od roku 1923 z popudu prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Sloužily mimo jiné jako prostředek ukládání úspor obyvatel do zlata a často i jako dárek nejbližším. Později se v tuzemsku zařadily mezi nejoblíbenější sběratelské mince,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková s tím, že kromě názvu spojuje dnešní a prvorepublikový dukát také známý citát ze svatováclavského chorálu na rubu mince.

ČNB vydává 35 tisíc jednodukátů v běžném provedení vyrobených ze slitiny obsahující 9861/9 dílu zlata a 138/9 dílu mědi. Ryzost a rozměry jsou stejné jako u svatováclavského jednodukátu z roku 1923. Každá mince váží 3,49 g a má průměr 19,75 mm. Dukáty vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Dukát lze zakoupit u smluvních partnerů ČNB, centrální banka přímý prodej numizmatického materiálu veřejnosti nezajišťuje. Obchodní mince nemá určenou nominální hodnotu a není tedy zákonným platidlem České republiky. Prodejní cena se odvíjí zejména od nákladů na ražbu a od hodnoty zlata.

Podobu dukátu vybrala ČNB na základě výtvarné soutěže. Zúčastnilo se jí 17 výtvarníků, kteří předložili celkem 22 návrhů. Návrhy vyhodnotila komise pro posuzování návrhů na české peníze, která doporučila k realizaci návrh Vladimíra Oppla. Rozhodnutí komise následně potvrdila bankovní rada ČNB. Více informací o numizmatických emisích ČNB je k dispozici na webu ČNB.

Historie dukátu
Dukát je označení tradičních českých zlatých mincí, ražených na českém území od doby Lucemburků. Na návrh československého ministra financí Aloise Rašína došlo k renesanci dukátu a znovuobnovení jeho ražby ve státní režii v roce 1923. Ústřední postavou těchto zlatých obchodních mincí se stal svatý Václav, podle kterého se mince nazývaly svatováclavské dukáty. Poslední svatováclavské dukáty byly vyraženy v roce 1951.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…