ČNB: Změna zákona odstranila zásadní nedostatek družstevních záložen

28.08.2018 10:17 | Zprávy

Komentář ČNB k rozhodnutí Ústavního soudu, kterým zamítl návrh na zrušení tzv. pravidla desetinásobku

ČNB: Změna zákona odstranila zásadní nedostatek družstevních záložen
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení takzvaného pravidla desetinásobku u družstevních záložen, zavedeného v roce 2015. Podle tohoto pravidla mohou družstevní záložny úročit vklady svých členů maximálně do výše desetinásobku jejich podílu na základním kapitálu záložny.

ČNB vítá, že se Ústavní soud ztotožnil s argumenty, které ČNB od počátku uplatňovala, tedy že sektor družstevních záložen dlouhodobě vykazoval znaky systémové nestability, a novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, včetně pravidla desetinásobku, na to přiměřeným způsobem reagovala. ČNB je přesvědčena, že tato změna zákona odstranila zásadní nedostatek české právní úpravy družstevních záložen, tedy morální hazard spojený s předchozím modelem fungování záložen.

K rozhodnutí se vyjádřil viceguvernér Vladimír Tomšík, který má v bankovní radě oblast dohledu nad finančním trhem na starost: „ČNB jako orgán dohledu vítá, že Ústavní soud zamítl tento pokus zvrátit pravidlo, které mělo za cíl omezit morální hazard a posílit princip družstevnictví v sektoru družstevních záložen. Díky právní úpravě regulace kampeliček z roku 2015, kterou ČNB iniciovala a jejíž stěžejní součástí je i pravidlo desetinásobku, se podařilo obrátit nepříznivý vývoj, který započal v 90. letech a vyvrcholil sérií pádů záložen mezi lety 2007 a 2014.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Očištěná míra nezaměstnanosti byla v říjnu 2,7 procenta

13:21 ČSÚ: Očištěná míra nezaměstnanosti byla v říjnu 2,7 procenta

Podíl zaměstnaných k?celé populaci 15–64letých dosáhl v říjnu 75,0 %. Oproti říjnu 2023 se snížil o …