Kurátor Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravil pro izraelskou prezentaci výběr solitérů a setů od patnácti českých a slovenských sklářských firem. Ve své koncepci kladl důraz nejen na aktuální design, ale také na nadčasovost, originalitu, excelentní řemeslo a v neposlední řadě – komerční využití. Díky tomu celá expozice přehledně ukazuje, jakým směrem se ubírají současné trendy českého ručního sklářství. V ukázkách nechybí inspirace tradičními vzory, unikátní moderní doplňky, designérské projekty. Zastoupeny jsou firmy ALDIT, BLAŽEK GLASS, BROKIS, BYSTRO DESIGN, CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, EVANS ATELIER, GOLDBERG GLASS, ILLOLA, LADISLAV ŠEVČÍK; LHOTSKÝ, MOSER, RONA, RÜCKL CRYSTAL, ŠÍPEK TEAM a VERREUM. Pro zájemce je připravena komentovaná prohlídka s kurátorským výkladem.
PETR NOVÝ, HLAVNÍ KURÁTOR MUZEA SKLA A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU, KURÁTOR VÝSTAVY, AUTOR KONCEPCE:
„Výstava představuje patnáct pečlivě vybraných sklářských firem a značek, zavedených i nových. Prezentujeme vedle sebe jak tradiční, ale stále živé, nadčasové a komerčně úspěšné vzory, tak aktuální designovou tvorbu. Ve všech případech se jedná o exkluzivní ruční výrobky zdobené technikami brusu, malby, hutních postupů. Představujeme jedinečnou variabilitu dnešního českého a slovenského luxusního skla, jež ve světě nemá konkurenci – jde o skutečné umění bez hranic.“
Výběr pouhých patnácti producentů z široké škály dvou set českých sklářských firem znamenal podle slov kurátora výzvu, protože se Česká republika stále udržuje na světové špičce v produkci ručně vyráběného skla, a to i přes silné konkurenční tlaky. Součástí výstavy je i jeden skutečný unikát, první výrobek nové značky GOLDBERG GLASS, která tak v Izraeli zažije světovou premiéru. Specifičností přehlídky je zařazení dvou slovenských zástupců, které odkazuje k nedávnému výročí vzniku i rozdělení Československa a společnou sklářskou tradici obou zemí.
Profesionální prodejci a dodavatelé skla obecně soudí, že právě Izraelci patří k nejaktivnějším zájemcům o silné české sklářské značky, mezi než patří například firma Moser.
Na realizaci výstavy se podílí Český dům Jeruzalém, České centrum Tel Aviv (hlavní organizátoři) ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a sklářskými společnostmi. Iniciátorem výstavy je Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Tel Aviv, autorem koncepce kurátor Petr Nový.
ČESKÁ CENTRA PRO ČESKÉ SKLO VE SVĚTĚ
Mezi další úspěšné „skleněné projekty“ Českých center patřily v minulých letech putovní výstavy Brilliant by Design (Současné české designové sklo a porcelán) na kterou navázal projekt Handmade Dreams (Současná česká módní bižuterie). Vedle toho se pak zásluhou ředitelů jednotlivých center v zahraničí pravidelně konají výstavy českého skla v zemích jejich působení (spolupráce na Bienále skla v Sofii, prezentace českého skla na milánském trienále, prezentace skla v Londýně, Studio Dechem na veletrhu Arts and Craft, Petr Stanický na London Design Festival. Studio Dechem se rovněž prezentovalo také na Budapest Design Week.
České sklo však není podporováno jen přehlídkami v zahraničí. V roce 2018 uspořádala Česká centra cestu zahraničních kurátorů na mezinárodní sympózium skla v Novém Boru. Na světově proslulou akci zavítali díky podpoře Českých center Zhang Lin z Shanghajského muzea skla a Anna Vanlatum z francouzského muzea MusVerre. …………………………………………………….
UMĚNÍ BEZ HRANIC/ České sklo v Izraeli
Autor koncepce a kurátor výstavy: Petr Nový
(Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou)
Český dům Jeruzalém, Cinematéka
3. 2. 2019 – 28. 2. 2019
Výstava je otevřena denně od 14 – 20 hodin
adresa: 11 Hebron rd. Jeruzalém Izrael
ČESKÁ CENTRA jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 23 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 mil. zahraničních návštěvníků. Více ZDE
MUZEM SKLA A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU, jediné svého druhu v České republice, bylo založeno již v roce 1904. Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Jednou za tři roky pořádá reprezentativní přehlídku všech podob současné sklářské a bižuterní výroby od firemní produkce po umělecké sklářství, technické a technologické obory i sklářské, bižuterní a šperkařské školy. Další ročník této přehlídky se bude v Jablonci nad Nisou konat v roce 2020. Více ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva