Jak již v úvodu své řeči během zahajovacího dne řekla ministryně Karla Šlechtová, za svůj osobní cíl si dala, že celá konference i samotná Pražská deklarace nebudou jen o diskusi, ale především o konkrétní náplni a konkrétních výstupech, které budou mít smysl pro budoucnost.
Teze z Pražské deklarace
-
Deklarace je postavena na čtyřech principech: Inovativní a produktivní města, Zelená, kompaktní, na zdroje efektivní a přizpůsobivá města, Inkluzivní a bezpečná města, Řádná městská správa.
-
Zdůrazněna je především podpora řádného plánování a řízení za spolupráce všech úrovní správy a komunit, integrace opatření a on spor přístup při snaze o maximalizaci potenciálu měst, sociální soudržnost a přístup ke službám, dostupnost bydlení jako klíčový faktor kvality života, což je jeden z hlavních rysů životaschopných měst, plánování rozvoje ve snaze minimalizovat dopady na životní prostředí a podpořit hospodářskou, sociální a environmentální udržitelnost
-
Čelíme různým výzvám pro bydlení a udržitelný městský rozvoj v regionech: chudoba ve městech, demografické změny, klimatické změny a riziko katastrof, městský rozvoj a nařízený růst, koordinace v městském rozvoji, využití relevantních technologií.
-
Klíčové směry z Prahy do Quito: podpora měst posílením jejich potenciálu pro inovace zahrnující sociální inovace a tvorbu pracovních míst, podpora optimálního využívání zdrojů, rovný přístup k dostupnému bydlení a službám, odstranění chudoby a vyloučení, poskytování dostupného, bezpečného, inkluzivního a kvalitního veřejného prostoru a bezpečné dopravy, řádné finanční řízení v municipalitách, zajištění udržitelných zdrojů financování, posílení dialogu mezi jednotlivými stupni správy a relevantními aktéry.
„Jsem velmi ráda, že se nám celým programem, jeho obsahem i jednáním podařilo dosáhnout konkrétních cílů. Část z toho je implementována do Pražské deklarace, část byla výstupem jednání vrcholných orgánů OSN Habitat III., která v Praze pod mým vedením probíhala,“ říká ministryně Karla Šlechtová. „Jsem velmi ráda, že do programu výrazně zasáhli Češi s mnoha vlastními akcemi. V nich hledali návod na další rozvoj Prahy a dalších regionů České republiky.“
„Pro ČR a pro nás všechny je povzbudivé, že kromě odborníků, kteří se problematikou rozvoje území zabývají již dlouhou dobu, byli na Evropském Habitatu přítomni také studenti – tedy ti, kteří by měli naši budoucnost rýsovat v dalších obdobích. A to nejen jako hosté, ale také jako aktivní vystupující – ve formě výstav, přednášek, diskusí, či odborníků,“ doplňuje ministryně.
Evropský Habitat Česká republika zvládla na výbornou
Konference OSN Evropský Habitat patří mezi nejvýznamnější akce, které se v roce 2016 v České republice konají. Téměř 4 tisíce odborníků na rozvoj měst, obcí či širších oblastí se v Praze setkalo nad aktuálními tématy a po 3 dny je na mnoha fórech diskutovali. Připravovali z nich zároveň konkrétní výstupy. Některé z nich se objevily v závěrečném dokumentu konference, takzvané Pražské deklaraci, jiné jsou součástí různých pracovních materiálů, které budou nyní (nejen) na půdě OSN dále diskutovány. Stanou se také jedním ze základních materiálů pro celosvětový Habitat, který bude hostit v říjnu 2016 Ekvádor.
„Tuto významnou konferenci jsme velmi dobře zvládli. Ráda bych poděkovala všem aktivním vystupujícím, návštěvníkům, ale také organizátorům, mým spolupracovníkům z MMR i dalších organizací za to, že nám pomohli udělat naší republice dobré jméno v celém světě. Na konferenci se sjely mimo jiné také desítky novinářů z celého světa, a její význam i dopady se v dalších letech projeví na rozvoji různých lokalit ve světě. Jsem přitom velmi ráda, že konkrétní body si z konference odnášíme také pro Českou republiku a její budoucnost,“ dodává ministryně pro místní rozvoj, Karla Šlechtová.
Vybraná fakta o konferenci OSN Evropský Habitat
-
Zúčastnilo se jí téměř 4 tisíce odborníků z celého světa.
-
V rámci konference proběhlo 96 samostatných oficiálních akcí, další desítky bilaterálních jednání.
-
Celkem proběhlo více než 300 hodin odborných diskusí.
-
Vystoupilo více než 50 odborníků.
-
Významně se do konference zapojili také čeští zástupci – a to jak v hlavním programu, tak také v rámci doprovodných aktivit.
-
Hlavním výstupem konference je Pražská deklarace, na jejíž finální podobě pracovala po 3 dny mezinárodní Advisory Board za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové.
-
Konference se konala na ploše více než 42 000 m2 pražského Kongresového centra.
-
Kromě KCP se doprovodné aktivity konference konaly také na dalších místech Prahy.
-
O organizaci konference se staral organizační tým, čítající více než 150 osob.
-
Pro technické zajištění konference bylo v Kongresovém centru Praha nainstalováno více než 11 000 metrů kabelů.
-
V prostorách Kongresového centra je vystaveno cca 100 studentských prací – 3D modelů navrhovaných budov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Děláte ve sněmovně vůbec něco?
Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...
Další články z rubriky
11:16 47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB
Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 47.…
- 10:22 Lesy ČR: Tři tůně zadržují vodu v lesích na Jindřichohradecku
- 9:57 47. týden na Energetické burze ČMKB
- 7:23 Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši
- 22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče
- 16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání