Český statistický úřad: Růst výdajů na výzkum a vývoj zpomalil

21.10.2021 17:56 | Tisková zpráva

Výdaje na výzkum a vývoj v Česku dosáhly v roce 2020 rekordních 113,4 miliardy korun, výrazně se však zpomalilo tempo jejich růstu. Nárůst počtu pracovníků ve výzkumu a vývoji se téměř zastavil.

Český statistický úřad: Růst výdajů na výzkum a vývoj zpomalil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Po roce 2016 se v Česku výrazně zvyšovaly výdaje na výzkum a vývoj. Každoročně rostly v průměru o více než 10 procent. Absolutně pak z 80,1 miliard v roce 2016 na 111,6 miliard v roce 2019. Vysoké tempo růstu se v roce 2020 udržet nepodařilo. V roce 2020 výdaje na výzkum a vývoj vzrostly o 1,8 mld. Kč, což znamenalo méně než 2% meziroční nárůst.

S ohledem na probíhající pandemii koronaviru byl rok 2020 ve znamení hospodářské recese. „Kvůli poklesu výkonu české ekonomiky v loňském roce se výdaje na výzkum a vývoj ve vztahu k HDP dostaly v roce 2020 na rekordních 1,99 %. Česko se tak přiblížilo průměru Evropské unie, který se v posledních letech pohybuje těsně nad hranicí 2 % HDP,“ uvádí Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

V minulém roce šlo do výzkumu a vývoje ze státního rozpočtu rekordních 38,6 mld. Kč, o 10 mld. Kč více než před pěti lety. V letech 2015 až 2020 investoval stát do výzkumu a vývoje celkem 200 miliard korun a podílel se tak z jedné třetiny na financování výzkumu a vývoje v Česku. Většina státních prostředků směřovala do výzkumu prováděného ve veřejném sektoru. Výzkum a vývoj v podnicích podpořil stát obdobnou částkou jako v roce 2019, tj. 4,7 mld. Kč.

Nejvíce prostředků na výzkum a vývoj se v Česku vynakládá v podnicích, a to především v automobilovém průmyslu a v oblasti ICT. V roce 2020 bylo v podnicích na jejich výzkumnou a vývojovou činnost vynaloženo celkem 69,1 miliard. „Částku vyšší než 500 milionů korun vynaložilo vloni na výzkum a vývoj na území Česka 26 podniků, z nichž 21 bylo pod zahraniční kontrolou,“ upozorňuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti.

Na konci minulého roku ve výzkumu a vývoji působilo 118 tis. pracovníků, kteří se této činnosti věnovali na plný či částečný úvazek. Meziročně došlo k nárůstu o 1 %. Necelých 30 % pracovníků výzkumu a vývoje u nás tvoří ženy. V rámci EU27 patříme spolu s Nizozemskem, Německem a Rakouskem dlouhodobě mezi státy s nejnižším podílem žen na pracovnících výzkumu a vývoje. Ve veřejném sektoru má více než 60 % výzkumníků doktorské vzdělání. Naopak v podnicích má doktorát 5 % výzkumných a vývojových pracovníků. „Přibližně desetina výzkumníků v podnicích a na vysokých školách jsou zahraniční pracovníci, na Akademii věd tvoří cizinci dokonce jednu čtvrtinu výzkumníků,“ doplňuje Marek Štampach z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti.

Více informací naleznete na webu ČSÚ ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Na silnicích do konce října zemřelo 385 lidí

7:14 BESIP: Na silnicích do konce října zemřelo 385 lidí

Do konce října na českých silnicích zemřelo 385 lidí. Tisíce dalších životů tyto události ovšem ovli…