Obdobné šetření proběhlo v Česku naposledy v roce 2018 a z jeho výsledků vyplynulo, že mezi obyvateli ve věku 15 a více let bylo přibližně 13 % osob s dlouhodobým zdravotním omezením. Více než polovinu z nich tvořili senioři ve věku nad 65 let.
Šetření se zaměřuje na otázky, co u respondentů zdravotní potíže způsobilo, zda tito lidé pracují, jestli mají někoho, kdo jim pomáhá, nebo jestli používají kompenzační pomůcky. Kromě základních informací se podrobněji sledují také bariéry, se kterými se lidé se zdravotními potížemi setkávají a jaké konkrétní obtíže a výzvy jim jejich zdravotní stav přináší v každodenním životě. Tímto způsobem je možné získat ucelenější obraz o jejich situaci a lépe porozumět jejich potřebám a případným nedostatkům v péči.
V rámci šetření mimo jiné ČSÚ nově zjišťuje, jak dlouho už omezení zdravotními problémy v běžných činnostech trvá. Chce tak zejména mezi seniory odlišit osoby, u kterých se zdravotní omezení objevilo až v posledních letech spolu s pokročilým věkem, a ty, kteří se s ním potýkají již od mládí nebo po většinu života. „Lidí se zdravotním postižením, kterým pomáhá příbuzný, se poprvé ptáme, zda mají možnost si obstarat náhradní pomoc, pokud by tento rodinný příslušník z nějakého důvodu nebyl k dispozici,“ vysvětluje Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Poznatky z předchozích šetření využívá ve svých zprávách mimo jiných i Kancelář veřejného ochránce práv (ombudsman), která v Česku monitoruje naplňování práv lidí s postižením. Statistická data z VŠPO použila ve vlastním výzkumu o zaměstnávání lidí s postižením ve veřejném sektoru nebo ve stanovisku k získání odborné způsobilosti k řízení motocyklu osobou se sluchovým postižením.
Výsledky z aktuálního šetření budou k dispozici v první polovině roku 2025.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva