Europarlament podporuje kampaň proti násilí na ženách

28.11.2016 19:15 | Zprávy

Máme rok 2016 a ještě stále nemůžeme říct, že muži a ženy jsou rovnoprávní a co hůř, každá třetí žena v EU zažila od svých patnácti let násilí. Evropský parlament se proto připojil ke kampani #orangetheworld u příležitosti mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách (25. listopadu). Poslanci na plénu navíc odhlasovali usnesení požadující, aby EU přistoupila k Istanbulské úmluvě. Symbolickým vyvrcholením kampaně je speciální osvětlení parlamentní budovy v Bruselu.

Europarlament podporuje kampaň proti násilí na ženách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

„Násilí na ženách je vážný trestný čin a je v Evropě velmi běžný. Ženy a dívky jsou s ním každý den konfrontovány ať už je to doma, na veřejnosti nebo na sociálních sítích,“ vysvětlila švédská poslankyně za lidovce Anna Maria Corazza Bildt, proč Parlament žádá, aby EU urychleně přistoupila k Istanbulské úmluvě.

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o předcházení a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) je prvním právně závazným regionálním nástrojem v Evropě, který se komplexně zabývá různými formami násilí na ženách, jako je psychologické násilí, nebezpečné pronásledování, fyzické násilí, sexuální násilí a sexuální obtěžování. Stanoví sankce pro pachatele a opatření k předcházení násilí a na pomoc jeho obětem.

Úmluva vstoupila v platnost už v srpnu 2014, ale ačkoliv ji všechny státy EU podepsaly, k dnešnímu dni ji ratifikovala a zavedla do svého zákonodárství pouze polovina z nich. Česká republika bohužel není mezi nimi.

Násilí na ženách: diskriminaci a porušování lidských práv

Proč Parlament na ratifikaci úmluvy tolik stačí? „Násilí na ženách je extrémní formou diskriminace a porušení jejich lidských práv. Je důležité, aby EU Istanbulskou úmluvu ratifikovala, protože ta zahrnuje konkrétní opatření na prevenci násilí, ochranu obětí a stíhání pachatelů,“ vysvětlila francouzská sociální demokratka Christine Revault D’Allone Bonnefoy

Citované poslankyně jsou společně zpravodajkami usnesení Evropského parlamentu ze dne 24. listopadu 2016 o přistoupení EU k Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano

10:34 Nadace ČEZ: Jaro sice na dveře ještě neťuká, ale grant Stromy už ano

První kolo grantového řízení Stromy pro jarní výsadbu vyhlásila Nadace ČEZ. Zájemci si mohou podat ž…