Jedna skupina hackerů jsou podle něj ti, kdo si chtějí dělat zářezy do pažby. To znamená ukázat někomu nebo celému světu, že to umí. A potom jsou zde hacktivisté, ti vyjadřují pomocí útoků své názory nebo postoje, ať už politické, nebo aktivistické. „A svůj úspěch vždy rádi zveřejní. Typickým představitelem je hnutí Anonymous,“ konstatuje Aleš Špidla.
Problém je, upozorňuje odborník v rozhovoru, že můžete nakoupit drahé technologie, vše po této stránce zabezpečit, ale slabým článkem jsou lidé. Stačí nepoučený člověk, který může napáchat obrovské škody kliknutím na odkaz v mailu.„Takové kliknutí může způsobit instalaci viru do firemního systému a ten potom otevře vrátka hackerovi, který například přepíše čísla účtů, na které se mají posílat peníze při platbách,“ říká Špidla.
Peníze, jak říká, jsou silnou motivací pro skupinu hackerů, kteří pracují pro organizovaný zločin. V kombinaci s patriotismem mohou působit pro nějaký stát ať už v oficiálních armádních strukturách, nebo mimo ně, vysvětluje odborník a dodává, že např. Čína má celou vojenskou divizi, která se věnuje kybernetickému boji.
Celý rozhovor se Alešem Špidlou si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva