Greenpeace: Emise z Chvaletic v minulém roce příliš neklesly

01.06.2018 20:34 | Zprávy

Elektrárna Chvaletice příznala, že má v současnosti problémy dosáhnout na emisní limity, kvůli kterým investovala tři miliardy do stavebních prací. Ve vyjádření pro deník MF Dnes vedení elektrárny uvedlo, že problematická rekonstrukce ještě neskončila a že úpravy stále pokračují

Greenpeace: Emise z Chvaletic v minulém roce příliš neklesly
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Podle nedávno zveřejněných dat za rok 2017 se množství emisí vypouštěných hnědouhelnou elektrárnou ve Chvaleticích snížilo po rekonstrukci jen o necelou třetinu. Bloky, které prošly modernizací, navíc vypouštějí téměř stejné množství emisí jako bloky nerekonstruované. Limity Evropské směrnice o průmyslových emisích zatím převyšují limity pro oxidy dusíku i pro tuhé znečišťující látky. Pokud by se elektrárna do roku 2020 nedostala pod stanovené emisní stropy, bude muset omezit provoz či rekonstruované bloky uzavřít.

Severní energetická slibovala, že hned po rekonstrukci dojde k razantnímu snížení vypouštěných škodlivin o polovinu, k tomu se ovšem zatím prokazatelně ani neblíží. Další zpřísnění limitů má přitom přijít již v roce 2021, tentokrát v návaznosti na zavádění nejlepších dostupných technologií podle dokumentu BREF. Elektrárna Chvaletice již dříve přiznala, že se přidala k žalobě sdružení Euracoal proti těmto emisním stropům a je velmi pravděpodobné, že z nich bude chtít udělit výjimku.

Zveřejněná data jsou průměrem z měření za celý rok a není tedy jasné, na jaké hodnoty je elektrárna po rekonstrukci schopná se dostat. Organizace Greenpeace by proto uvítala, kdyby elektrárna zvěřejnila i aktuální výsledky svých měření.

Rekonstrukci bloků B3 a B4 provázely v minulosti problémy. Firma RIA Královopolská, která ji měla na starosti, se ocitla ve finančních problémech údajně proto, že jí Severní energetická za služby neplatila. Severní energetická naopak tvrdila, že firma nedodala slíbené technologie a práci, nakonec si musela rekonstrukci své elektrárny ve Chvaleticích dokončit sama.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Jako by nestačilo, že prodloužení provozu elektrárny Chvaletice bylo schváleno bez účasti veřejnosti a bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Nyní se dozvídáme, že rekonstrukce byla zpackaná a elektrárna nedosáhne ani na limity, kvůli kterým ji prováděla, natož na jejich další snížení v roce 2021. Doufáme, že krajští úředníci si z toho vezmou ponaučení a příště už elektrárně nepůjdou na ruku. Třeba když si bude kvůli problémům s plněním emisních stropů chtít zažádat o další výjimku.” 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…