„Prevence HIV/AIDS byla v posledních letech podceňována, proto ministerstvo zdravotnictví pracuje na nápravě této situace a věnuje prevenci maximální pozornost. Navyšujeme jak dotace pro přímo řízené organizace, které pracují na programech souvisejících s problematikou HIV, tak pro široké spektrum organizací pracujících ve veřejném prostoru, včetně neziskových. Celkem jsme tedy proti stavu v minulých letech, kdy na prevenci šly jen necelé 3 miliony korun, ještě pro letošní rok uvolnili na aktivity proti šíření HIV více než 11 milionů korun a pro rok příští už půjde o téměř 19 milionů korun,“uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Výsledkem zvýšení dotací je mimo jiné jen za poslední rok otevření 6 nových poraden AIDS, jejichž počet tak v ČR vzrostl z 23 na 29. Nová pracoviště jsou konkrétně v Brně, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Klatovech a v Táboře. Rozšiřování těchto míst bude pokračovat také v příštím roce, cílem je vznik minimálně dalších 6 poraden tak, aby tato kontaktní místa postupně pokryla z hlediska dostupnosti rovnoměrně celou republiku.
„Určitou obavu z viru HIV přináší i současná uprchlická krize. V tomto směru chci občany ujistit, že u osob v azylových zařízeních probíhá testování. Letos bylo dle našich informací prozatím zachyceno 5 nových HIV pozitivních osob. Současný migrační vývoj se tedy na počtu nově zachycených případů HIV v ČR zatím výrazně neprojevil. Do budoucna bude testování samozřejmě nadále pokračovat,“ ujistil ministr Němeček.
Evropský týden testování HIV proběhne od 20. do 27. listopadu a předchází tak 1. prosinci, kdy probíhá Světový den boje proti AIDS. „V letošním třetím ročníku bude Evropský testovací týden opět probíhat po celé republice. Zapojí se do něj řada státních, soukromých i neziskových organizací, které budou nabízet testování na HIV infekci a vybraná pracoviště také na žloutenku typu B a C. Testování nabídne celkem 61 míst plošně rozmístěných v každém kraji, nejvíce v Praze a v Ústeckém kraji. Seznam testovacích míst, které nabídnou bezplatné testování, je zveřejněn na http://www.prevencehiv.cz/,“přibližuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
„Více než 90 % HIV nakažených představují muži, ve třech čtvrtinách případů došlo k přenosu homosexuálním nebo bisexuálním pohlavním stykem. Naopak v necelém jednom procentu případů šlo o přenos prostřednictvím injekční aplikace drog,“ uzavírá vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva