Hlavní hygienička: Kvalita koupacích vod se může kvůli lokálním povodním zhoršovat

16.08.2016 15:14 | Zprávy

Letos v létě zaznamenáváme zvýšený výskyt přívalových dešťů a s tím souvisejících lokálních povodní. Tato skutečnost může mít negativní vliv na kvalitu vody ke koupání. Hygienici tedy sledování kvality vody ve všech krajích věnují ve druhé polovině prázdnin zvýšenou pozornost.

Hlavní hygienička: Kvalita koupacích vod se může kvůli lokálním povodním zhoršovat
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Díky lokálním povodním hrozí zvýšené mikrobiologické znečištění povrchové vody. To znamená, že se deštěm splachují nečistoty z lokálních hnojišt, kompostovišť  a řady dalších znečištěných ploch a povrchů. Dochází také k vyplavování žump a septiků a všechny tyto nečistoty se pak dostávají do povrchových, ale i podzemních vod,“ vysvětluje hlavní hygienička Eva Gottvaldová a dodává: „Ve druhé polovině léta se kvalita vody každoročně zhoršuje, a to zejména díky přetrvávajícím vyšším teplotám a také množství koupajících se lidí. Situaci tedy nadále pečlivě sledujeme.“

Nejčastější příčinou vydání zákazu nebo nedoporučení koupání, je nadměrný výskyt sinic.

Zda jsou ve vodě sinice nebo řasy můžete zjistit i sami, a to následujícím testem: láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme až po okraj vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže voda zůstane zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o  neškodné řasy. Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo nohou ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice.

Pokud se i přes výskyt sinic rozhodnete vykoupat na vlastní riziko, doporučují hygienici pečlivě se poté osprchovat čistou vodou. Ve vodě byste neměli pobývat déle než 10 minut. Vodní květ také často tvoří u břehu vysokou vrstvu, se kterou mohou přijít do styku děti, které si u vody hrají. Proto je dobré děti před tímto rizikem varovat a hlídat, jak břeh nádrže vypadá.

Koupací sezóna potrvá tradičně do 1. září a informace o jakosti vody ke koupání ve všech sledovaných lokalitách jsou zveřejňovány na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví, všech krajských hygienických stanic a také na mapovém portálu http://www.koupacivody.cz.

Příloha: Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání

2016-08-15_TZ_Koupací_vody (DOC, 185Kb)

Kvalita vody ke koupání (PDF, 133Kb)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

7:31 NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zv…