Akci organizují Hnutí DUHA Olomouc, Ústav biologie obratlovců AV ČR ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy a slovenskými partnery projektu česko-slovenské spolupráce: Štátnou ochranou přírody SR a Národným lesnickým centrom.
Na programu budou kromě výsledků z dlouhodobého monitoringu šelem i příspěvky zabývající se potravní ekologií šelem, ochranou stád před hospodářskými zvířaty, přípravou tzv. Plánu péče o velké šelmy v Česku a na Slovensku nebo genetikou velkých šelem.
Právě výsledky z podrobného genetického monitoringu ukazují zranitelnost okrajové rysí populace na česko-slovenském pomezí. Studie publikovaná tento týden v prestižním vědeckém časopise Heredity odhalila, že pytláctví a zvyšující se fragmentace vhodného prostředí vedly v posledních letech ke zvýšenému příbuzenského křížení, které může ohrozit životaschopnost zdejší populace. Rys se v československém pohraničí vyskytuje v malé populační hustotě a neosidluje zatím všechny vhodné biotopy, rozmnožování pak probíhá v malých rodinných skupinách, kdy se mezi sebou kříží blízce příbuzná zvířata. Na výzkumu se podílel autorský kolektiv z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Biotechnologické fakulty Univerzity v Ljublani, Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA.
Na monitoringu velkých šelem a sběru vzorků pro genetické analýzy se dlouhodobě podílejí zejména dobrovolníci Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Dvě školení nových zájemců proběhla na seminářích na Třeštíku a v Huslenkách, další dobrovolníci se mohou zapojit v průběhu celého roku (více informací na vlci.hlidky@hnutiduha.cz).
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně řekl:
„Mezinárodní seminář představí výsledky z dlouhodobého monitoringu šelem i situaci v sousedním Slovensku. Zveme myslivce, lesníky a chovatele ovcí, věříme, že tyto informace poskytnou důležité informace do debaty o návratu šelem do naší krajiny.“
Jarmila Krojerová, výzkumná pracovnice z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně řekla:
„Výzkumu rysí populace v oblasti Beskyd a Javorníků se za pomoci moderních genetických metod věnujeme už od roku 2010. V průběhu relativně dlouhé doby je možné docela dobře zrekonstruovat celou genealogii zde žijících rysů a nahlédnout tak do tajů sociální struktury tohoto skrytým způsobem žijícího teritoriálního druhu, u kterého ovšem vztahy mezi jedinci hrají docela významnou roli. Propojenost se zdrojovou populací je pro udržení životaschopné populace rysů v Beskydech to nejdůležitější. Československá spolupráce nám umožní rozšířit zájmové území a zjistit odkud a kudy do Beskyd přicházejí nová zvířata. Doufáme, že se o své poznatky budeme moci podělit s účastníky semináře. Seminář také nabídne prostor k diskuzi o celé problematice koexistence velkých šelem s člověkem a postřehy účastníků budou moci být využity v rámci chystaného Programu péče, na jehož přípravě se organizátoři podílí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva